301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Nisan 2013 - Pazartesi 17:40
 
CHPʹden İstanbul özeti: 4+4+4 sistemi ...
DİĞER Haberi
CHPʹden İstanbul özeti: 4+4+4 sistemi ...

 

CHPʹden İstanbul özeti: 4+4+4 sistemi nedeni ile yüksek mevcutlu sınıfların olması ile eğitimin suyu çıktı! Hastanelerde hekim sorunu yaşanıyor, kalite azalıyor, verim düşüyor. İşi yarım bırakan Müteahhitler de yaptıkları işin çivisini çıkarıyor!
İstanbul İl Özel İdaresinin 2012 Yılı Faaliyet Raporunun Mecliste görüşülmesi üzerine İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever’in İstanbul da Eğitim ve Sağlık alanlarındaki inşaatların Müteahhitler tarafından yarım bırakılması ve geç bitirilmesinin nedenlerini ortaya koyarak, “Müteahhit iki ayrı güçlendirme ihalesi alıyor. Bir okuldan söktüğü malzemeyi diğer okula, diğer okulda aldığı malzemeyi başka okula takıyor, yenisini takmış gibi para alıyor. Yetimin hakkını yiyerek devleti dolandırıyorlar. Onlarca müteahhit işleri yarım bıraktı, bazı yerlerde iki hatta üç müteahhit değişti. Yüksek kırım yapan Müteahhitler batacaklarını bile bile işi alıyor” diyerek sitemde bulundu. CHP’li Gülseverin bu eleştirisi karşısında toplantıda bulunan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da özeleştiri yaparak adeta itirafta bulundu ve şunları söyledi; “Bizde tahmin ediyoruz ki müteahhitlerin bu kadar yüksek kırımla bu işin altından kalkması zor olacaktır veya geç teslim edecektir. Bunları biliyoruz, zamanında teslim alamadığımız okullardan dolayı yaşadığımız mağduriyetler var. Müteahhitlerin bir kısmı da cezalı çalışıyor, işlerini zamanında bitiremedikleri için. Ama keşke, müteahhit seçebilme ve “Bu işi yapamaz kardeşim” dediğimiz müteahhide iş teslim etmeme gibi bir imkânımız olsa, böyle bir şeyimiz yok”

CHP’den İstanbul özeti: 4+4+4 sistemi nedeni ile yüksek mevcutlu sınıfların olması ile eğitimin suyu çıktı! Hastanelerde hekim sorunu yaşanıyor, kalite azalıyor, verim düşüyor.İşi yarım bırakan Müteahhitler de yaptıkları işin çivisini çıkarıyor!

haber24gazetesi chp istanbul ozeti 1

İstanbul İl Genel Meclisi’nin 2013 yılı Nisan Ayı oturumları Meclis Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak Başkanlığında toplandı. İstanbul İl Özel İdaresi 2012 Yılı Faaliyet Raporu, İl Genel Meclisi’nin Nisan ayı toplantısında görüşüldü. Faaliyet Raporunun oylaması CHP Grubunun red, AKP Grubunun oy çoğunluğu ile kabul edildi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından 2012 yılı Mart ayında meclise sunulan İstanbul İl Özel İdaresi 2012 Yılı Faaliyet Raporu, ilgili ihtisas komisyonlarının çalışmalarını tamamlamasının ardından Mecliste oya sunularak, oy çokluğu ile kabul edildi. Ayrıca 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 17. Maddesi kapsamında oluşturulan Denetim Komisyonunca hazırlanan İstanbul İl Özel İdaresi Denetim Komisyonu Raporu da Meclisin bilgisine sunuldu. Denetim Komisyonunun CHP’li Üyesi Güven Aydoğmuş komisyonun işleyişi ile ilgili kısa bilgiler vererek konuşmasını gerçekleştirdi. Bütçenin sunulması sonrası Meclis oturumunda 116 Üyeli CHP Grubu adına CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever görüş ve önerilerini dile getirdi. CHP Grup Başkan Vekili Ertuğrul Gülsever’in 40 dakikalık uzun konuşmasındaki Eğitim ve Sağlık alanları ile ilgili satırbaşları şunlar;

“CHP Grubu olarak biz 2012 yılı Bütçesi görüşülürken bu bütçenin 14 milyon nüfusa yaklaşan İstanbul için son derece yetersiz olduğunu dolayısıyla böyle bir bütçeyle İstanbul’a hizmet etmenin kolay olmadığını ifade etmeye çalışmıştık. Bu kentte bu parayla, bu bütçeyle devasal büyüklükteki çözüm bekleyen sorunların halledilmesinin kolay ve olası olmadığını dile getirmeye çalışmıştık. Dolayısıyla da bu konuda farklı ve itiraz söyleyen bir düşünce arz etmeye çalışmıştık. Öyle görünüyor ki bu faaliyet raporundan da anladığımız üzere bu konuda haklılığımız bizce ortaya çıkmıştır. İstanbul kendisine reva görülen bu bütçeye layık değildir. Onun çok daha üstünde, çok daha büyük bir bütçeyle İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul’a hizmet etmek üzere yola çıkmalıdır”

“İstanbul’un nüfusu son 50 yılda 10 kat arttı. Nüfus yoğunluğu açısından dünyanın 8’nci Mega kenti durumunda. 3 milyonu aşkın araç var, bunun 2 milyonu otomobil, her 7 kişiye 1 otomobil düşüyor. Yolların % 65’i 6 metreden dar, dolayısı ile gördüğümüz ve yaşadığımız gibi trafik felç. İl Genel Meclisi olarak İstanbul’un öncelikle Eğitim-Sağlık-Sosyal Yardım-Spor-Kültür ve Tarım sektörlerine çözüm üretmeye çalışıyoruz. Belediyelerin yetemediği ve diğer kurumların eksik bıraktığı alanlarda çözüm üretmeye çalışıyor. Bu tarihi kentin yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir kent olmasına katkı sunmaya çalışıyor İl Genel Meclisimiz. Tüm bunları 400 milyonluk bütçe ile yapmaya çalışıyoruz. 2012 yılı bütçesinin % 45’i Eğitime ayrılıyor ve her geçen gün artan derslik açıkları kapatılmaya çalışılıyor”

“Önemli olan dindar toplum değil, eğitimli ve ahlaklı toplum yetiştirmektir, ahlaklı olmayanların dindar olması da zaten mümkün değildir”

“Geçtiğimiz yıl getirilen 4+4+4 eğitim sistemi, eğitim sistemini alt-üst etti. Zaten 40–45 kişilik olan öğrenci sayısı 60–66 aylık çocuklarımızın da okula başlaması ile artış yaşadı. Okullarımızda 8’nci sınıftan sonra sınıftaki öğrenci sayıları 55-60’lara yükseliyor. Dindar toplum yaratma ve arzu etme isteği ile mevcut okulların bir bölümü İmam Hatip Okullarına dönüştürüldü, okulların bahçelerine barakalar kurularak eğitimin kalitesi düşürüldü. Böylece eğitimin suyu çıkarıldı. Hep söyledik yine söylüyoruz, Önemli olan dindar toplum değil, eğitimli ve ahlaklı toplum yetiştirmektir, ahlaklı olmayanların dindar olması da mümkün değildir. CHP Grubu olarak bu kaygıları dile getirdik, itirazlar ettik ve sonrasında yine haklı çıktık”

“Hastanelerde hekim sorunu yaşanıyor, kalite azalıyor, verim düşüyor”

“2012 yılı faaliyet raporunda sağlık alanına bütçenin % 27’si ayrıldı. İl Özel İdaremiz, İstanbul un artan nüfusuna paralel olarak Sağlık Merkezleri açmaya çalışıyor. Fonlardan gelen katkılarla hastaneler yapmaya ve iyileştirmeler yapmaya çalışıyor. Bir bakıyorsunuz yine merkezi hükümet Ankara da bir karar aldırtıyor ve tam gün yasası geliyor. Hastanelerde hekim sorunu yaşanıyor, kalite azalıyor, verim düşüyor. CHP Grubu olarak bu kaygıları dile getirdik, itirazlar ettik ve sonrasında yine haklı çıktık, yasadan ve uygulamadan vazgeçildi, Bakan da gitti”

“Müteahhitler yaptıkları işin çivisini çıkardı!”

“İl Genel Meclisi olarak yatırımcı meclisiz. Yatırımı yaptık, işletmeye karışmadık. Ya binayı yaptık, ya onardık ya da güçlendirdik, acaba bunu doğrumu yaptık. Anlattık, önergeler sunduk, ikazlar ettik. Onlarca örneğinin ortada olduğu işlerin zamanında bitmediğini söyledik. Bu ihale yasası ile olmaz dedik. Onlarca müteahhit işleri yarım bıraktı, bazı yerlerde iki hatta üç müteahhit değişti. Bazılarını namı hesabına yaptık. Yüksek kırım yapan Müteahhitler batacaklarını bile bile işi alıyor. (Faaliyet raporları üzerine CHP Grubunun yaptığı bu eleştiri karşısında İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu şunları söyledi; “Bizde tahmin ediyoruz ki Müteahhitlerin bu kadar yüksek kırımla bu işin altından kalkması zor olacaktır veya geç teslim edecektir. Bunları biliyoruz, zamanında teslim alamadığımız okullardan dolayı yaşadığımız mağduriyetler var. Müteahhitlerin bir kısmı da cezalı çalışıyor, işlerini zamanında bitiremedikleri için. Ama keşke müteahhit seçebilme ve “Bu işi yapamaz kardeşim” dediğimiz müteahhide iş teslim etmeme gibi bir imkânımız olsa, böyle bir şeyimiz yok. Hep birlikte oturur bir komisyon kurar. Bu komisyonun yeterlilik vermiş olduğu kişileri müteahhit olarak atardık, ama böyle şeyimiz yok. Sistem açık ihaleyi görüyor, dosyası tamam, ben bunu yapacağım, diyor” ) Müteahhitler batınca çalışan işçiler parasını alamıyor, malzeme veren esnaf parasını alamıyor, yemek veren lokantacı da batıyor. Müteahhit iki ayrı güçlendirme ihalesi alıyor. Bir okuldan söktüğü malzemeyi diğer okula, diğer okulda aldığı malzemeyi başka okula takıyor, yenisini takmış gibi para alıyor. Yetimin hakkını yiyerek devleti dolandırıyorlar. Yani, Müteahhitler de yaptıkları işin çivisini çıkarıyor!

“Elbette sorun çoktur, saymakla, yazmakla, söylemekle bitmez. CHP Grubu olarak saydığımız bu sorunların çözümü için yüzlerce yazılı ve sözlü önergeler verdik, konuşmalar gerçekleştirdik, uyarılarda bulunduk, tavsiyelerde bulunduk, sorunların çözülmesi için çözüm yolları gösterdik. Grubumuzun endişeleri, önergelerimiz ve uyarılarımız yeterince dikkate alınmamıştır. İstanbul İl Özel İdaresi’nin 2012 Yılı Faaliyet Raporuna CHP Grubu Red oyu verecektir”

2012 Yılı Faaliyet Raporu’nun kabul edilmesi dolayısıyla bir konuşma yapan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Vali Mutlu, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ederek uzun bir konuşma gerçekleştirdi.


 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Necati Atagül
Etiketler:
Yorumlar
Haber Yazılımı