301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Temmuz 2017 - Pazar 15:16
 
24 yıldır dinmeyen acı: Binler Madımak’a yürüdü
2 Temmuz Madımak Katliamı’nın yıldönümü dolaysıyla Sivas’ta toplanan binlerce kişi, 33 kişinin yanarak can verdiği Madımak Oteli’ne yürüdü.
GÜNDEM Haberi
24 yıldır dinmeyen acı: Binler Madımak’a yürüdü

2 Temmuz 1993 yılında yaşanan Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren 33 canı anmak isteyen binlerce kişi Ali Baba Mahallesi’nde bulunan cemevi önünde toplandı.

Birçok ilden ve yurt dışından katliamı lanetlemek için gelen binlerce kişi Sivas girişinde bir saat arayla 2 kez kimlik kontrolünden geçirildi.

Polis, kitlenin getirdiği pankartları tek tek kontrol ettikten sonra fotoğraflarını çekti. 

Yürüyüş güzergahının da polislerce ablukaya alınması dikkat çekti.

Türkiye’nin birçok yerinden ve yurt dışından gelenler, sabah saatlerinde Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı tarafından karşılandı ve gelenlere kahvaltı verildi. Kahvaltıdan sonra vakfın önünde toplanan kitle, “Karanlığa geçit vermeyeceğiz, hesap soracağız” ve “Alevi gençliği görev başında” sloganları attı.

Binlerce kişi, “Selam olsun ateşle semaha duranlara”, “Devletin Alevisi olmayacağız”, “Adalet halkların elleri ile gelecek” yazılı dövizler taşıdı. Ayrıca alanda “Dersim için Maraş için Çorum için Sivas için insanlık için” yazılı bir pankart açıldı.

YÜRÜYÜŞ AİLELER ÖNCÜLÜĞÜNDE BAŞLADI

Yürüyüş, Ali Baba Mahallesi’nden saat 10.30 civarlarında başladı. Yürüyüş kortejinin en önünde katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri yürüyor. Aileler, yakınlarının fotoğraflarını taşıyor.

Yürüyüşe matem tutan ve siyah giyinen kadınlar dikkat çekerken, her zamanki gibi birçok kişinin elinde Aleviliğin simgesi bağlama taşınıyor ve “Türküler yanmaz” mesajı veriliyor.

Yürüyüş boyunca Alevi ezgileri çalınıyor. Öte yandan yürüyüşte “Hak, hukuk, adalet” ve “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar” sloganı öne çıkıyor.

GÜLMEN VE ÖZAKÇA’YA SELAM

Yürüyüşte, HDP ve CHP’li vekillerin tutuklanmasına miting aracından yapılan anonslarla tepki gösterilerken, yine cezaevinde kalan ve 116 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya selam gönderildi. Gülmen ve Özakça’nın direnişini selamlayan dövizler yürüyüşte taşınıyor.

Yürüyüşe, HDP Sözcüsü Osman Baydemir, milletvekilleri Mahmut Tuğrul ve Müslüm Doğan ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu katıldı. Yürüyüşe Alevi örgütlerinin yanı sıra çok sayıda demokratik kitle örgütü katıldı. Avrupa’dan da çok sayıda Alevi örgütü temsilcisi yürüyüşte yer aldı.

Yürüyüş Sivas Valiliği ve Sivas Meydanı’nın geçtikte sonra Madımak Oteli’nde son bulacak. Burada yapılacak konuşmalar ardından yaşamını yitirenler için semaha durulacak.

 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: 24, yıldır, dinmeyen, acı:, Binler, Madımak’a, yürüdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı