301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Temmuz 2017 - Perşembe 14:38
 
5 YILDA 21 YURT DIŞI KONSERİ
Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda konser veren ve eğitime katkıları yönüyle de tanınan Dragos Musiki Derneği, bu sene yoğun bir etkinlik programıyla sahneye çıkacak. Dragos Musiki Dernek Başkanı Serdar Taştanoğlu, kurumun açıldığı andan itibaren kazandıkları başarılar ve geliştirdikleri branşları gazetemize anlattı.
SANAT Haberi
5 YILDA 21 YURT DIŞI KONSERİ

Kendiniz hakkında, dernekle olan bağlantınız ile ilgili bilgi verir misiniz?

2011 Nisan ayında ben ve birkaç musiki düşkünü arkadaşım ile birlikte kuruldu.O tarihe kadar başka mesleklerde görev yapmış insanlar olarak müziği bırakmayan, kendi özel dünyasında devam ettiren insanlardık.Kendimden örnek verecek olursam, ud çalıyordum ama bir yandan da müfettiştim.Diğer arkadaşlarım da öyle. Müzikle ilgili birçok yerde bulundum, insanlar hep aynı ezberi tekrar ediyorlar. Musikiyi katılanların tatmini ile gerçekleştiriyorlar Biz öyle düşünmedik.Bizim musikimiz derin,çok büyük. Ben yurt dışında eğitim almış ve görev yapmış bir kişi olarak bu kadar büyük bir hazineye sahip olmamıza rağmen bunu Amerikalılar’a Batılılara yansıtamamanın ezikliğini çektim. Halbuki bölgelere göre değişen foklörümüzün müthiş bir zenginliğimiz olduğunu bildiğim için ben bir musiki derneği kurarsam bunu hem yurt içinde hem dışarda göstereceğimi düşündüğüm için bu yola çıktık.

Dragos ismi nereden geliyor?

İsmimizin Dragos olmasının nedeni yerimizin eskiden Dragos sınırında olmasından kaynaklıydı. Derneğimizin isim babasıyımdır. Dragos Latincedir ve Bizanslılardan kalma bir isimdir, manası ise aşk anlamındadır.

Dragos Musiki Derneği neden kuruldu ve dünden bugüne ne yaptı?

Kuruluşumuzun ilk senesinde iki koro kurduk. Hem Türk Sanat müziği hem Türk Halk müziğini kurduk. Sekiz ay sonra da Kadınlar korosu kurduk. Kadınlar korosu kurmamızın nedenlerinden birisi de her cinsiyetin eşit olduğu düşüncesini lanse etmek ve kadınların hayatımızdaki rolünü bir kere daha vurgulamak istememizdi. Önemli sanatçılarla Türkiye çapındaki önemli sanatçılarla konser yaptık. İsmimiz hemen duyulmaya başladı.

İlk yurt dışına çıkma deneyiminiz nasıl gerçekleşti?

Daha dokuzuncu aydaydık. Amacımız yurt dışında tanınmaktı. Bir vesileyle ve kendi olanıklarımı kullanarak Yunanistan-Selanik Belediye Başkanına özel bir konser verdirttim. Performansımızı çok sevdi. “Ben seneye bir festival kuracağım ve o festivale bundan sonra davetlisiniz,” dedi ve ertesi sene sözünde durdu. Festival meydanında ise “Selanik kurulduğundan bu yana 150 yıl geçti ve ilk kez bir Türk topluluğuderneği halk içinde konser veriyor, bu bizim için büyük bir onur” dedi. Arkasından bu cesaretle hem sanat müziği hem halk müziği hem de festival koromuzla o günden bu güne Gürcistan’dan Almanya’ya, Romanya’dan İngiltere’ye, Kosova’dan Makedonya’ya, Yunanistan’dan Kıbrıs’a kadar tam 21 yurt dışı konseri verdik. Caz korosu kurduk ve konserler verdik, hiçbir musikide böyle bir şey görmezsiniz. Sonra müzikal verdik. Hiçbir musiki derneğinin başaramadığı Türk Halk Müziği Ödüllü gençler ses yarışması yaptık. Bu sene beşincisini yapıyoruz. Özellikle Kartal Belediyesi’ne şükranlarımı sunuyorum. Bu yarışmanın sponsoru olarak gençleri teşvik etmiştir.

Dragos Musiki Derneği müzik dışında farklı etkinliklerde bulunuyor mu ?

Ben hem eğitimcilik hem de öğretmenlik yaptım. Babam kırk beş yılın eğitimcisi, bu nedenle Anadolu’nun birçok yerinde bulundum. En büyük arzularımdan bir tanesi fakir köy okullarına  kütüphane desteği yapmaktı. Benimle birlikte bu yola çıkan yoldaşlarım kampanyama ses verdiler. 2012’de bir tır dolusu kitap topladık. Urfa’daki Saraççeşme İlkokulu’nda bir kütüphane yarattık. Ertesi yıl aynı kampanya ile Ayvacık Yukarıköy İlkokulu’na yine bir kütüphane yarattık. Kanserli Çocuklar Vakfı için “Umut evi” projesine kültür desteği verdik. 33.000 tl para toplattık. Bunun dışında en ufak fırsatta huzurevlerinde büyüklerimze konserler yapıp onları mutlu etmeye çalışıyoruz.Yedinci yaşımıza girdik ve yüzün üstünde yurt içi konseri, 21 yurt dışı konseri, 5 yarışma, 2 kütüphane yaptık. Babaları işsiz olan iki kızımıza da üniversite için burs yardımı sağladık. Bu şekilde bugünlere geldik. Yurt dışından teklifler devam ediyor çünkü bu işi iyice uzmanlaştırmaya başladık. Dünya Müzikleri korosu kurduk. Tam on iki dilden şarkı söylüyoruz. Arapça, Yunanca, Rusça, Sırpça, Farsça ve kalan çoğu önemli yedi dillerden de şarkı söylüyoruz. Öncü olma anlamında da bu tür başarılarımız var. Bu seneki çalışma takvimimizde 18 tane etkinlik var.

Etkinliğinize yeni katılacaklar için önerilerinizi söyler misiniz?

Bizim şöyle bir sloganımız var: Burası amatör müzik derneği. Her insan belki hayat şartlarından dolayı müzikle ya da sanatla ilgilenmemiş olabilir. Biz öyle insanlar için bir numaralı adresiz. Buraya sesim güzel değil diyen, ben müziği seviyorum diyen herkese kapımız açık. Burada  hiç kimse senin müzik bilgin az, sesin kötü demez. Ki ben kimsenin kötü olduğunu düşünmem çünkü Tanrı herkese parmak izi gibi kendine özgü bir tını vermiştir. Sadece şunu belirtebilirim, buraya gelen herkesin tek amacı müzik olmalı yani burada dedikodu ve sohbet tarzı şeyler yoktur, çalışma saatleri sırasında disiplinli şekilde çalışmak gerekli. En iyi şekilde nasıl adapte olurum, müziğe nasıl uyum sağlarım, grubumla uyumu nasıl yakalarım diyerek hareket ederseniz başarıya ulaşırsınız.

Katılmak için yaş sınırlaması var mı?

Yok, her yaştan müziğe kendini adamış insanlar katılabilir. Bizim on altıdan seksen dört yaş aralığına kadar katılımcımız var. Müziği sevmek bizde birinci kuraldır, bu yüzden yaş sınırlaması yok. 

Kaynak: Editör: Tuana Sarıkaya
Etiketler: 5, YILDA, 21, YURT, DIŞI, KONSERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı