Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Temmuz 2018 - Cumartesi 17:20
 
66 milletvekili daha tutuklanabilir
CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Haziran 2017ʹde dokunulmazlıkların kaldırılması nedeniyle yargılandığı davadan tutuklandı.
SİYASET Haberi
66 milletvekili daha tutuklanabilir

Yargılama sürerken Berberoğlu 24 Haziranʹda yeniden milletvekili seçildi.

Dokunulmazlık kazanan Berberoğluʹnun avukatları Yargıtay 16. Daireʹye başvurup yargılamanın durdurulmasını istedi. Ancak talep reddedildi. Avukatlar 17. Daireʹye başvurup karara itiraz etti. Yargıtayʹın kararı, dikkatleri yargılamaları süren vekillere çevirdi..

VEKİLLİKLERİ DÜŞEBİLİR.

Berberoğluʹnun durumu 50 CHPʹli, 16 HDPʹli toplam 66 milletvekilini ilgilendiriyor. Hukukçu milletvekillerine göre; bu dosyalarla ilgili başvurularda da Berberoğlu ile ilgili Yargıtay kararı emsal alınırsa yargılamalar devam edecek. Bu da yargılama sürerken, tıpkı Berberoğlu davasında olduğu gibi bir tutuklamaya yol açabilir. Davalarda 1 yıldan fazla hapis cezası kesinleşirse de vekillikler düşebilir. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkında 39, HDP Eş Başkanı Pervin Buldan hakkında 48 dosya var..

MUHALEFET ELEŞTİRDİ.

Meclisʹte bulunan 66 milletvekilini ilgilendiren bu durum önceki gün TBMM Başkanlık Divanıʹnda görüşüldü. HDPʹli Meclis Başkanvekili Mithat Sancar ile CHPʹli Meclis Başkanvekili Levent Gök, anayasadaki hükümleri anımsatıp Yargıtay kararını eleştirdi. Sancar, Yargıtayʹın kararının Meclisʹin iradesine açık bir müdahale ve kabul edilemez olduğunu söyledi..

YILDIRIM: İNCELEYECEĞİM.

CHPʹli Levent Gök ise şöyle dedi: “Yargı, yasama organının üyesinin faaliyetini engellemiştir. Bu, başka üyelerin de faaliyetlerinin engelleneceği anlamına gelir. Meclis Başkanı bu durumda yasama organı üyelerine sahip çıkmak zorundadır.” Meclis Başkanı Binali Yıldırım, konuyu inceleyeceğini söyledi..

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: 66, milletvekili, daha, tutuklanabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı