Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
17 Mayıs 2019 - Cuma 22:33
 
9. Alevi Festivali'nde ''Her Şey Çok Güzel Olacak ''
Necati Atagül/Britanya Alevi Federasyonu, “Enel Hakk Yolunda Her Şey Çok Güzel Olacak”, sloganı ile düzenleyeceği 9. Alevi Festivali 24 Mayıs, 18.00, İngiltere Alevi Kültür Merkezi'nde , festival resepsiyonu ile başlayacak.
GÜNDEM Haberi
9. Alevi Festivali'nde ''Her Şey Çok Güzel Olacak ''

25 Mayıs Cumartesi ve 1 Haziran Enfield’te bulunan BAF (Britanya Alevi Federasyonu) Yerleşkesi’nde  8 gün boyunca sürecek olan 9. Alevi Festivali,

2 Haziran 2019, Pazar günü İAKM (İngiltere Alevi Kültür Merkezi) Cemevi’nin ev sahipliğinde Hackney Downs Park'ta

16 Haziran (Pazar) BAF İskoçya Bölge Cemevlerinin ev sahipliğinde Edinburgh’ta,

22-23 Haziran  2019  (Cumartesi-Pazar) tarihlerinde ise BAF Orta Bölge Cemevlerinin ev sahipliğinde Sheffield’te gerçekleşecek.

25 Mayıs’ta başlayan festival finalini, 23 Haziran’da “Her Şey Çok Güzel Olacak” Sloganı ile BAF Orta Bölge Yönetiminde Sheffield’de gerçekleştirecek.

 

BAF ve bağlı cemevlerinin tarafından gelenekselleştirilen ve her onbinlerce insanın katıldığı festivaller, ‘çocukların, yetişkinlerin ve yaşlıların karşılaştığı, kucaklaştığı, eğlendiği, muhabbet ettiği, ürettiği, paylaştığı, yolunu, gönlünü ve aklını birlediği bir kültürel ve sosyal etkinlik’ olarak tanımlandı.

 

BAF tarafından festivalle ilgili yapılan açıklama şöyle:

 

“Festivalimiz Aleviliğin insana, doğaya ve Hakk’a bakışının deyişleriyle, semahıyla, muhabbetiyle anlatımının yanı sıra, aynı zamanda Türklerin ve kültürel çeşitliğin kardeşlik bağını anlatacak.

 

“Enel Hakk Yolunda Her Şey Çok Güzel Olacak” diyerek yetmiş iki milletin kardeşlik türkülerini, halkların dilinde söyleyeceğiz. Bu yıl “Enel Hakk Yolunda Her Şey Çok Güzel Olacak”, gerçekleşecek olan 9. Alevi Festivali buluşmalarımızda çok farklı zenginlikte etkinlikler ve sunumlar olacaktır.

 

Elbette festivalimiz son yıllarda dünya çapında giderek artan, insanlığa yönelik savaş, şiddet, zulüm, vatansızlaştırma, sürgün, açlık, yoksulluk, baskılar, anti demokratik, despotik, hukuk dışı uygulamalara, hortlatılan gericiliğe, diktatörlüklere, sosyal hakların budanmasına, ekonomik ve sosyal krizlerin faturasını halka çıkarmaya çalışan kapitalist ve neo liberal politikalara karşı da türkülerimizi söylemeye ve düşüncelerimizi ifade etmeye devam edeceğiz. AKP-MHP iktidar blokunun dayatmaları sonucu, YSK’nın aldığı İstanbul seçimini yenileme hukuksuzluğunu, yeniden fırsata dönüştürerek, 23 Haziran’da ülkemizin geleceğini tayin edecek “Her Şey Çok Güzel Olacak” çağrısına Britanya’dan destek ve omuz vereceğiz.

 

Britanya’da göç ve göçmenlikten kaynaklanan sorunlarımıza dair taleplerimizi, çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitim ve meslek haklarında eşit haklara sahip olması, boş zamanlarını sosyal ve kültürel kimlik inşasına destek olacak genç projelerde değerlendirmeleri gerektiğini, sokağın çocuklarımıza ve gençlerimize kurduğu çeteleşme, şiddet, uyuşturucu ve kimliksizleştirme gibi sosyal sorunlarını dile getireceğiz.

 

Türkülerle kültürel çeşitliliğimizi musahip kılmak, dayanışmacı ve paylaşımcı yaşam kültürünün inşası için, adete bir Rıza Şehri olarak gördüğümüz Alevi Festivali katkı sunacaktır.

 

Geleneksel Alevi festivali, bu yılda her kültürden insana kapılarını açıyor. Alevi olmanın sadece dünden önceki günden değil, bugün ve yarından sonraki gün olduğunu göstermek istiyoruz. Alevilerin tarihinin sadece acılarla değil, umutlarla, sevgiyle ve türkülerler örüldüğünü göstermek istiyoruz.

 

En önemlisi 9. Alevi Festivalinde “Her Şey Çok Güzel Olacak”!”

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: 9., Alevi, Festivali'nde, ''Her, Şey, Çok, Güzel, Olacak, '',
Yorumlar
Haber Yazılımı