Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 00:20
 
ABʹden 3 Belediyeye kayyum tepkisi
Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Sözcüsü Maja Kocijancic; Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.
GÜNDEM Haberi
ABʹden 3 Belediyeye  kayyum tepkisi

Kocijancic, ʹSelçuk Mızraklı, Bedia Özgökçe Ertan ve Ahmet Türkʹün yerine valilerin getirilmesi 31 Mart seçimlerinin demokratik sonuçlarına duyulan saygıyı sorgulattığı için ciddi kaygı uyandırıyor.ʹ dedi.

 

ʹUYGULAMALARIN YEREL DEMOKRASİYİ HASARA UĞRATMA RİSKİ VARʹ

Kocijancic, yerel politikacıların kayyum atanarak görevden alınmasının ve tutuklanmasının seçmenleri siyasi temsilden mahrum bıraktığının altını çizdi. Sözcü Kocijancic yazılı açıklamasında bu uygulamaların yerel demokrasiyi hasara uğratma riski olduğunu kaydetti. Kocijanci, Türkiyeʹnin Venedik Komisyonuʹnun tavsiyelerine ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartıʹna olan taahhütlerine uygun biçimde yerel demokrasilerin çalışmasını engelleyen tedbirlerini iptal etmek zorunda olduğunu belirtti.

 

ʹTERÖRLE MÜCADELE MEŞRU HAK ANCAK ANAYASA ÇERÇEVESİNDEʹ

 

Kocijanci, terörle mücadelenin Türkiye hükümetinin meşru hakkı olduğunu belirtti. Ancak Ankaraʹnın Anayasaʹda yer verilen hukukun üstünlüğünün, insan hakları ve temel özgürlüklerin garanti altına alınmasından sorumlu olduğunu da ifade etti.AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Sözcüsü, Türkiyeʹde yaşanan terör saldırılarını kınadıklarını, kurbanların yakınları ile dayanışma içinde olduklarını belirttiklerini bununla birlikte ABʹnin sürdürülebilir barışçıl bir çözüme ulaşılabilmesi için siyasi sürecin acilen kaldığı yerden devam etmesi çağrısını da tekrar ettiğini duyurdu.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: ABʹden, 3, Belediyeye, , kayyum, tepkisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı