Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 09:03
 
ABD, İngiltere ve Fransa Suriyeʹyi vurdu!
ABD Başkanı Trumpʹın Suriyeʹdeki kimyasal saldırıya ilişkin açıklama yaptı.
DÜNYA Haberi
ABD, İngiltere ve Fransa Suriyeʹyi vurdu!

 

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Fransa ve İngiltereʹnin, Suriye rejimi hedeflerini vurmaya başladığını duyurdu. 

ABD, İNGİLTERE VE FRANSA SURİYEʹYE HAVA HAREKATI DÜZENLEDİ

Açıklamanın ardından ABD, İngiltere ve Fransa Suriyeʹye hava harekatı yapıyor. Suriye Devlet Televizyonu, hava savunma sistemleri ile saldırıya karşılık verildiğini duyurdu. Şamʹın batısında yer alan Lübnan sınırı boyunca hedeflerin vurulduğu da gelen bilgiler arasında. ABD, Saldırılarda Tomahawk füzelerinin de kullanıldığını açıkladı.

 

İHAʹnın aktardığına göre; Barzaʹdaki bilimsel araştırma merkezinden dumanlar yükseliyor.

 

ABD savaş gemilerinden atılan Tomahawk füzeleri ile hedeflenmesi sonucunda 4. Tugay milis kuvvetlerinin merkezi de vuruldu. Suriye resmi televizyonu,ʹʹHava savunma sistemlerimiz, Keswa üzerinde 13 füze düşürdüʹʹ şeklinde açıklama yaptı.

AÇIKLAMANIN ARDINDAN ŞAMʹDA PATLAMA SESLERİ

Trumpʹın açıklamasının ardından Suriyeʹnin başkenti Şamʹda patlama sesleri duyulduğu belirtildi. Habertürk TVʹnin aktardığına göre; Suriyeli bir yetkili, Rusların kendilerini uyardığı ve üstleri boşalttıklarını açıkladı.

TRUMPʹIN AÇIKLAMALARI

Trump, ˮKısa süre önce, ABD Silahlı Kuvvetleriʹne Suriye diktatörü Beşar Esadʹın kimyasal silahlarıyla bağlantılı hedeflere önleyici saldırılar yapılması talimatını verdimˮdedi. ABD Başkanı Trump, ˮBu harekatı Esadʹın kimyasal silah kullanmasını engelleyene kadar sürdürmeye hazırlıklıyız ancak ABD, Suriyeʹde süresiz bir mevcudiyet aramıyor. Bölgenin kaderi, bölgenin kendi insanlarının elinde. Harekat, Rusyaʹnın Esadʹı kimyasal silahlardan uzak tutmak konusundaki aciziyetinin direkt sonucu.ˮ ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: ABD,, İngiltere, ve, Fransa, Suriyeʹyi, vurdu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı