301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Eylül 2020 - Cumartesi 01:18
 
Af Örgütü '' İşkence iddaaları bağımsız soruşturulmalı.''
Af Örgütü: Türkiyeʹdeki işkence iddiaları bağımsız şekilde soruşturulmalı
ASAYİŞ Haberi
Af Örgütü '' İşkence iddaaları bağımsız soruşturulmalı.''

Uluslararası Af Örgütü, Osman Şiban ve Servet Turgutʹun 11 Eylülʹde Vanʹın Çatak ilçesinde jandarma güçleri tarafından gözaltına alındıktan sonra işkenceye maruz kaldıkları yönündeki iddialarla ilgili yetkililere bir mektup gönderdiğini açıkladı.

 

Af Örgütüʹnden yapılan açıklamada, ˮİki kişinin helikopterden atıldığı iddiası da dahil olmak üzere bu ciddi iddialar derhal, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulmalıdır.

Uluslararası Af Örgütüʹnün incelediği hastane raporları, bu kişilerin yüksekten düştüklerine işaret eden yaralanmaları olduğunu gösteriyorˮ denildi.

Açıklamada, avukatlarından alınan bilgiye göre, 50 yaşındaki Şiban ve 55 yaşındaki Turgut, Çatakʹta jandarma tarafından gözaltına alındığı ve yürüyerek götürüldükleri tepede bekleyen helikoptere bindirildiği ifade edildi.

Açıklamada, Turgut ve Şibanʹın bundan sonraki iki gün boyunca nerede olduklarının bilinmediği aktarıldı ve şu ifadelere yer verildi:

ˮ13 Eylülʹde Servet Turgutʹun yakınları jandarma merkezinden telefonla arandılar. Kendilerine Turgutʹun kimlik numarası soruldu, ancak Turgutʹun jandarma merkezinde olmadığı söylendi. Aynı günün ilerleyen saatlerinde Turgut ve Şibanʹın yakınları her ikisinin de Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesiʹnin yoğun bakım ünitesinde olduklarını öğrendi. 24 Eylül itibariyle durumu hala kritik olan Servet Turgut aynı hastanede suni komada tutuluyordu... Osman Şiban 20 Eylülʹde hastaneden taburcu edildi.ˮUluslararası Af Örgütüʹnün incelediği hastane raporları, ikisi de ağır yaralanmış olan Turgut ve Şibanʹın 11 Eylülʹde saat 21:30 civarında ‘yüksekten düştüktenʹ sonra hastaneye getirildiğine işaret ediyor. Hastane raporu Osman Şibanʹın boynunda yaralanma (atlantoaksiyal subluksasyon) olabileceğini, dirseklerinde ve dizlerinde çürük (ekimoz) ve şişlik olduğunu, her iki gözünün ağır hasar gördüğünü, ayrıca Şibanʹın ‘anlamsız konuşmalarıʹ olduğunu ve oryantasyon bozukluğu sergilediğini gösteriyor.ˮUluslararası Af Örgütü, işkence ve diğer kötü muamele iddialarıyla ilgili ve bu kişilerin helikopterden atıldığına ilişkin şok edici iddialardan dolayı ciddi kaygı duymaktadır. Uluslararası insan hakları hukuku ve standartları, Türkiyeʹnin işkence ve diğer kötü muameleyi her koşulda önlemesini gerektirmektedir. Söz konusu iddialar derhal, bağımsız ve tarafsız bir soruşturmaya tabi tutulmalı ve iddia edilen işkence veya diğer kötü muameleyi gerçekleştirdiğinden şüphelenilen kişiler adil şekilde yargılanmak üzere adalet önüne çıkarılmalıdır.

 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Af, Örgütü, '', İşkence, iddaaları, bağımsız, soruşturulmalı.'',
Yorumlar
Haber Yazılımı