301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Ocak 2021 - Cumartesi 17:18
 
Akkuş İlgezdi ''Maltepe Cezaevinde Covid ölümleri devam ediyor.''
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Maltepe Cezaevinde covid nedeniyle ölümler yaşanmaya devam ettiğini açıklayarak, “Covidlilerle diğer mahkumların aynı tuvaletleri ve aynı telefonları kullanmaya devam ediyorlar. Cezaevi yönetimi tüm mahkumları hasta etmek için özel bir çaba içinde mi?” diye sordu.
YAŞAM Haberi
Akkuş İlgezdi ''Maltepe Cezaevinde Covid ölümleri devam ediyor.''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Sürecin başından beri cezaevlerindeki vaka ve ölüm sayılarını açıklaması için Adalet Bakanlığına çağrı yapıyoruz. Adalet Bakanlığı 17 Haziran’dan bu yana cezaevlerindeki Covid-19 vakalarını açıklamıyor.Covidle ilgili sık sık gündeme gelenMaltepe Cezaevinde aralık ayı içerisinde en az 4 mahkumun daha covid nedeniyle yaşamını yitirdiğinin mahkumlar tarafından açıklandı” diyerek,  konuyu Meclis gündemine taşıdı. 

 

CHP’li Akkuş İlgezdi, Covid-19 tanısı konan kişiler ayrı bir alanda tutulurken, temaslılar da bir alanda tutulduğunun bilgisini paylaşarak, “Covid-19 semptomları gösterenler, tat ve koku duyusu gidenler bile kendilerini gizleyerek, temaslılar ile yaşamaya devam etmekte ve temaslıların sağlığını tehlikeye atmaktadır” açıklamasında bulundu. 

Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “Sağlıklı mahkumlar, temaslılar ve covidliler aynı tuvaletleri, aynı telefonları kullanmaktadır. Bu da sağlıklı mahkumlarda hastalık riski yaratmaktadır” diyerek Adalet Bakanlığından bir an önce bu duruma el konmasını talep etti. 

Akkuş İlgezdi, mahkumlara, hatta temaslılara bile test yapılmamasına tepki göstererek, “Cezaevi yönetimi tüm mahkumları hasta etmek için özel bir çaba içinde mi?” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e

  • - Neden mahkumlara test yapılmamaktadır? 
  • - Temaslı mahkumlara düzenli test yapılmamasının sebebi nedir? 
  • - Pandeminin başından beri Maltepe Cezaevinde kaç mahkum Covid-19’a yakalanmıştır? 
  • - Pandeminin başından beri Maltepe Cezaevinde kaç mahkum Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir?
  • - Maltepe Cezaevinde sağlıklı mahkumların, temaslıların ve covidlilerin aynı tuvaletleri, aynı telefonları kullanmalarının sebebi nedir? Bu ortak kullanımla daha çok mahkumuncovid olma riskinin artması mı amaçlanmaktadır?  
  • - Pandeminin başından beri cezaevlerinde kaç mahkum Covid-19’a yakalanmıştır? 
  • - Pandeminin başından beri cezaevlerinde kaç mahkum Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir?
  • - Cezaevi Covid-19 verileri neden düzenli açıklanmamaktadır?
  • - Küçücük bir cezaevinde Covid-19 ile baş edemiyorsanız tüm Türkiye’de nasıl bu hastalıkla mücadele edeceksiniz?” sorularını yöneltti. 

 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Akkuş, İlgezdi, ''Maltepe, Cezaevinde, Covid, ölümleri, devam, ediyor.'',
Yorumlar
Haber Yazılımı