Haber Detayı
29 Ocak 2021 - Cuma 15:03
 
AKP'li Belediye Başkanı Görevinden İstifa Ediyor
Nevşehir Belediye Başkanı Arı partisinden ve görevinden istifa ediyor:Önceki dönem yolsuzlukları araştırdığı için baskı gördüğü iddia edilmişti;
SİYASET Haberi
AKP'li Belediye Başkanı Görevinden İstifa Ediyor

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, AKPʹden ve belediye başkanlığından ayrılma kararı aldı.

Arı’nın önceki dönem belediyedeki yolsuzlukları araştırdığı için istifa etmesi yönünde baskı gördüğü iddia edilmişti.

Habertürkʹten Emrah Doğruʹya konuşan Nevşehir Belediye Başkanı, ˮSon 2 yıla yakındır Nevşehir’de çok büyük çalışmalar yürüttüm ama maalesef çok yıprandım. Hem fiziki olarak hem ruhen çok yıprandımˮ dedi.

Siyasete devam edeceğini söyleyen Arı, ˮDaha sağlıklı bir şekilde yol almak adına bugün gün içerisinde hem partimden hem de belediye başkanlığından istifa edeceğim.

Aileme vakit ayıracağım ama tekrardan güzelce dinlendikten sonra siyasete devem edeceğimˮ diye konuştu.

24 Ocak’ta Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç imzalı haberde AKP’li bir yönetici, “Nevşehir’deki yolsuzluk durumu Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil birçok isimle paylaşıldı.

Az bir paradan bahsetmiyoruz.

Arı da bu araştırmanın sürdürülmesini ve ipliklerinin pazara çıkmasını istedi.

Arı, olayların üzerine gitmesi üzerine Ankara’ya çağırılarak Mehmet Özhaseki’nin de içinde olduğu bir grupla görüştü. Burada Rasim Arı’ya ‘ya İstifa et’ ya da ‘yolsuzluk dosyasını kapat’ dediler. Arı, bir süre ortalıktan kayboldu.

Daha sonra da ‘beni görevden alamazsınız AKP’den istifa ediyorum’ diyerek ayrıldı” demişti.

Nevşehir Kültür Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen AK Partili Rasim Arı, şunları söyledi: “Alnı açık bir şekilde yürüttüğüm belediye başkanlığında istifa ediyorum. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emrinde ve izindeyim. Hiç kimsenin burada fesat çıkarmasına asla müsaade etmeyeceğim. Sağlık sorunlarımdan dolayı böyle bir karara varmış bulunuyorum. Tek kuruş boğazımdan aşağıya haram lokma inmişse rabbim o lokmayı boğazımda durdursun ve şu an canımı alsın. Biz görevimizi en iyi şekilde yaptık. Başımız dik, alnımız açıktır. Belediye başkanı arayan arkadaşlarımız sakın ola sağlık problemlerini başka mecralara çekip bizi karalamasınlar. Şükürler olsun bu şehri aldığımız ve getirdiğimiz ortam ortadadır. Keşke, tedavimizi belediye başkanı olarak sürdürme imkanımız olsaydı. Çok sık hastaneye gidip gelmem gerekiyor. Cumhurbaşkanımızın sırtından yük olan değil, onun sırtından yük alan olacağım. Davama ve partime sonuna kadar sadakatliyim."

10 ARALIKTA SİLAHLI SALDIRI YAPILMIŞTI

 Arı'nın bir süredir önceki dönem AK Partili belediye yönetimine ilişkin yolsuzlukları araştırdığı için baskı gördüğü iddia ediliyor. Arı, geçtiğimiz hafta cuma günü AK Parti genel merkezine gitmişti. 
Nevşehir Belediye Başkanı AK Partili Rasim Arı'nın içinde bulunduğu makam aracına, 10 Aralık'ta akşam saatlerinde Aksaray merkez ilçeye bağlı Gençosman köyü yakınlarında kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce av tüfeği ile ateş edilmişti. Saçmalar araca isabet etmiş, Arı saldırıdan yara almadan kurtulmuştu.

GÖREVDEN ALINDI İDDİASI
Öte yandan Rasim Arı istifa etmeden İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındığı da öne sürüldü. 

Rasim Arı, 2002 yılında Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın danışmanlığı görevine getirildi. Sırasıyla Devlet Bakanı Güldal Akşit ve Nimet Çubukçu’nun danışmanlığını yapan Rasim Arı, 2019 yılında yapılan seçimlerde Nevşehir Belediye Başkanı olmuştu.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: AKP'li, Belediye, Başkanı, Görevinden, İstifa, Ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı