301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Haziran 2022 - Pazartesi 00:34
 
AKPʹli Üsküdar Belediyesi 2 parkı imara açtı
AKPʹli Üsküdar Belediyesiʹnin Küçüksu Mahallesiʹnde 2 park alanını yapılaşmaya açtı.
BÖLGE HABERLERİ Haberi
AKPʹli Üsküdar Belediyesi 2 parkı imara açtı

Deprem toplanma alanı da olan Sedirli Parkı, belediye tarafından ihale ile satıldı.

Bir sitenin kamuya yeşil alan olarak terk ettiği çocuk parkı da konut imarına açıldı.AKPʹli Üsküdar Belediyesiʹnin de Kandilli Küçüksu Mahallesiʹndeki iki parkı yapılaşmaya açtığı öğrenildi.

Mahalle halkı geçtiğimiz günlerde parklarını korumak için izleyecekleri yolu konuşmak üzere toplantı düzenledi.

Üsküdar Belediyesi İyi Parti Meclis Üyesi Onur Çukurlu, “Çocukların bölgede oyun oynayacak, nefes alacak yeri kalmadı.

Üsküdar’da ve İstanbul’un başka yerlerinde bu tip uygulamalarla çok karşılaşır olduk.

İstanbulʹun deprem gerçeği de ortada. Buna rağmen Üsküdar Belediyesinin ve Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in yapmaya çalıştığı bu akıl almaz uygulamalar kamuoyu tarafından şiddetle reddediliyor.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’i ve bu tip uygulamalarla yeşil alanları ranta ve talana açanları akla, mantığa, vicdana ve insafa davet ediyorum” dedi.

Konut alanı olarak satıldı

Sözcüʹnün haberine göre, inşaat çalışmalarının başladığı Sedirli Parkı, mahallenin “afet ve acil durum toplanma alanı” olarak belirlenmiş durumda.

Vatandaşların parkta inşaat başladığını görerek Üsküdar Belediyesiʹne bilgi edinmek için yaptığı başvuruya gelen yanıtta bahse konu alanın 1996 yılında park olarak terk edildiği, 13 Ağustos 2020 tarihinde ise parkın 946 ada, 34 parsel olarak belediye adına tescil edildiği belirtildi.

Yani park belediyenin mülkiyetine geçti.

Yanıtta, bu parselin 3 Aralık 2020 tarihinde encümen kararı ile ihale ile satışının yapıldığı açıklandı.

Parsel mevcut imar planında yükseklik 15.50 metre, emsal 0.15 yapılanma koşullarında “konut” alanı olarak belirlenmiş görünüyor.

Parselin büyüklüğü bin 300 metrekare.

Plan değişikliği yapıldı

Diğer inşaat başlayan park ise Elysium Serene Sitesiʹnin çocuk parkı. Sitenin kamuya yeşil alan olarak terk ettiği 3 dönümlük park, başka bir noktada park alanı ayrılarak konut imarına açılmıştı.

Üsküdar Belediye Meclisiʹnde 2018 yılının aralık ayı oturumlarında oyçokluğu ile kabul edilen plan değişikliği, 2019 yılının eylül ayında da İBB Meclisiʹnde CHP-İyi Parti grubunun muhalefeti, AKP-MHP grubunun çoğunluk oyları ile onaylanmıştı.

Plan değişikliğinin iptali için sitedeki daire sahipleri tarafından Üsküdar Belediyesi, İBB, Kültür ve Turizm Bakanlığıʹna karşı dava açılmış durumda. Dava sürecinde planın yürütmesi önce durduruldu ancak daha sonra karar üst mahkeme tarafından kaldırıldı. Site sakinleri bu karara da itiraz etti. Mahkeme süreci devam ederken parkta inşaat için hazırlıklar başladı. Vatandaşlar parktaki ağaçların da kesildiğine dikkat çekiyor.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: AKPʹli, Üsküdar, Belediyesi, 2, parkı, imara, açtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı