301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
09 Haziran 2022 - Perşembe 20:15
 
Akşener: Kılıçdaroğluʹndan özür diliyorum
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İyi Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oralʹın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğluʹna ilişkin ʹAlevi kimliği sünniler için endişeʹ ifadesi nedeniyle Kılıçdaroğluʹndan özür diledi.
GÜNDEM Haberi
Akşener: Kılıçdaroğluʹndan özür diliyorum

Yeniçağʹda yer alan habere göre Akşener, ˮŞimdi sizle bir başka üzüntümü paylaşacağım. Ankara milletvekilimiz Halil İbrahim Oral bir YouTube kanalında bir konuşma yaptı. Ben başkalarının yaptığını, bizlerin yapmasını kesinlikle tasvip etmiyorum. Alevilik üzerinden yapılan her türlü tarife kim için olursa olsun şiddetle reddediyorum. Ve sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere üzülen her bir kardeşimden İyi Parti Genel Başkanı olarak özür diliyorum.ˮ dedi. 

Akşener şu ifadeleri kullandı: 

ˮBizim gibi ailelerin evlerinin her birinde mutlaka Ali, Hüseyin, Hasan vardır. Ali cesurdur, Ali zor zamanımızda ʹMedet ya Aliʹ dediğimiz bir büyüğümüzdür.

Dolayısıyla Hz. Aliʹyi sevenlerin, inananların üzülmesine, incinmesine müsaade etmeyeceğim gibi onların üzülmesine, onların incinmesine çok üzüldüğümü ifade ediyor ve tekrar sayın Kılıçdaroğlu başta olmak üzere her bir kardeşimden ayrı ayrı özür diliyorum. ˮ

Ne olmuştu?

Oral, katıldığı TV programında İslam dininin bütün mezheplerinin, bütün inanlarını eşit görürüm. Çünkü dinim bana öyle davranmayı hitap eder. Çok güzel bir söz var, ʹinsan bilmediği şeyin düşmanıdırʹ derler.

Şimdi, Aleviler bizim kardeşimizdir. Bin yıldır bu topraklarda alevi ve Kürtler ile beraber yaşarız. Aleviler bizim kardeşimizdir, (Kılıçdaroğluʹnun) alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum.  Ama Türk toplumu açısından, yani sünni diyebileceğimiz daha müslüman kesim tarafından bu bir endişedirˮ dedi

İyi Partili Oral, Ankara Masasıʹnda Fatih Atikʹin sorularını yanıtladı. Oral, Kılıçdaroğluʹnun cumhurbaşkanı adayı olma konusunda şöyle konuştu:ˮİslam dininin bütün mezheplerinin, bütün inanlarını eşit görürüm. Çünkü dinim bana öyle davranmayı hitap eder. Çok güzel bir söz var, ʹinsan bilmediği şeyin düşmanıdırʹ derler.

Şimdi, Aleviler bizim kardeşimizdir. Bin yıldır bu topraklarda alevi ve Kürtler ile beraber yaşarız. Aleviler bizim kardeşimizdir, (Kılıçdaroğluʹnun) alevi olması benim açımdan bir engel değil, çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ama Türk toplumu açısından, yani sünni diyebileceğimiz daha müslüman kesim tarafından bu bir endişedir.

Bu bir oy verilmemesi gereken bir problemdir.

Bu açıdan bakılabilir. Ama alevi olduğu için Kılıçdaroğluʹnun (aday) yapılmaması, bence bir engel değil. Ama dediğim gibi, Türkiyeʹnin o gerçeklerini düşünüp, siyasette maksat kazanmaktır. Onun için ben de o konuya, Türkiyeʹdeki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Farklı bir isimle çıkılır. Türkiyeʹnin yüzde 65ʹi yüzde 70ʹi muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, o kesimin rahatlıkla oy verebileceği bir insan tipi. Genel başkanlarımız bu profile uygun bir aday seçecektir ve onu Türk milletinin önüne koyacaklardır, bundan hiç şüphem yok.ˮ

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Akşener:, Kılıçdaroğluʹndan, özür, diliyorum,
Yorumlar
Haber Yazılımı