301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 23:31
 
"Alevilerin, AKP, MHP’nin veya Diyanetin lütfuna ihtiyacı yoktur"
HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülen cemevleri imar planına ilişkin açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülen cemevleri imar planına ilişkin açıklama yaptı.

Özen, “İstanbul’daki cemevlerinin imar planlarına ibadethane olarak işlenmesine dair önergeyi reddeden AKP ve MHP’li üyeler, ulemaya danışılması gerektiği görüşüyle pası Diyanet İşleri Başkanlığına atmışlardır. Diyanet nezdinde Sünni ulemanın Alevilik gibi kadim bir inancın ibadethanesini belirleme veya onaylamaya ne hakkı, ne de haddi olabilir. Alevilerin, AKP-MHP’nin veya Diyanetin lütfuna ihtiyacı yoktur. İktidarın Alevi çalıştaylarından bu yana Alevilerin sorunlarının çözümü konusunda hiç samimi olmadığı ve bunu bir siyasi sopa olarak kullandığı ortadadır” ifadelerini kullandı.

“İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde Alevi inancına dair yapılan saygısızlık bunun son örneğidir. Cemevlerinin ibadethane statüsüne dair misyon üstlenip gerekeni yapması gereken yegane merci Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Bu anlamda TBMM, Alevilerin eşit yurttaşlık kapsamında tüm hak taleplerini bir an önce uygulamaya geçirerek bugüne kadar gasp edilen tüm inanç haklarını tanıyarak bu tartışmalara artık bir son vermelidir” diyen Özen, şöyle devam etti:

“Bununla ilgili cemevlerinin ibadethane olarak tanınması için TBMM Başkanlığına sunduğumuz; Türkiye genelindeki tüm imar planlamalarında ibadethane statüsüne cemevlerinin de eklenmesine dair 14 maddedeki kanun değişikliği teklifimiz bu sorunun nasıl çözüleceğini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu çerçevede Türkiye’nin kabul ettiği uluslararası sözleşmeler ile Anayasa’nın din ve vicdan hürriyeti ilkesi esas alınarak, cemevlerine ‘ibadethane’ statüsü verilmesi için ibadethanelerle ilgili maddelerdeki muğlaklık giderilerek, ‘cami, mescit, sinagog, havra gibi’ gibi ‘cemevlerinin’ de ibadethane statüsüne alınmasıyla bu sorun kolaylıkla çözülebilecektir.”

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: "Alevilerin,, AKP,, MHP’nin, veya, Diyanetin, lütfuna, ihtiyacı, yoktur",
Yorumlar
Haber Yazılımı