301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Eylül 2020 - Cuma 22:32
 
Anayasa Mahkemesi, Boğaziçiʹnde imar barışı düzenlemesini iptal etti
İstanbulʹda Boğaziçi ön görünümünü imar barışı kapsamına alan düzenleme, 2 yıl sonra Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.
BÖLGE HABERLERİ Haberi
Anayasa Mahkemesi, Boğaziçiʹnde imar barışı düzenlemesini iptal etti

Habertürkʹten Fevzi Çakırʹın haberine göre İstanbulʹda Boğaziçi ön görünümünü imar barışı kapsamına alan düzenleme, 2 yıl sonra Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Gözler, bu bölgelerde imar barışından faydalanan yapıların durumuna çevrildi.

2018ʹde AKPʹnin Meclisʹe sunduğu yasa teklifiyle, İstanbulʹda Sarıyer, Üsküdar, Beykoz ilçelerinin Boğaziçi ön görünümünde kalan bazı mahalleleri imar barışı kapsamına dahil edilmişti.

Yasa sonrası, 3 ilçedeki 40 mahallede, kaçak ve imara aykırı yapılar, düzenleme uyarınca yapı kayıt belgesi alarak yasal hale geldi.AYM düzenlemeyi iptal etti

Ancak, CHP düzenlemenin iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

O başvuruda karar yaklaşık 2 yıl sonra çıktı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, düzenlemenin oy birliğiyle iptaline karar verdi.

AYM kararının gerekçesi daha sonra açıklanacak. Ancak AYM üyelerinin, düzenlemenin Boğaziçi Kanunu ve Çevrenin Korunması Hakkına aykırı olduğu konusunda görüş birliğine vardığı öğrenildi.Düzenleme nereleri ilgilendiriyordu?Düzenleme Sarıyerʹde Rumeli Kavağı, Yeni Mahalle, Merkez, Kocataş, Maden, Büyükdere, Çayırbaşı, İstinye, Kireçburnu, Tarabya Üstü, Rumeli Feneri, Rumelihisarı İle Baltalimanı ve Yeniköyʹün bazı bölümlerini, Beykozʹda Anadolu Kavağı, Anadolu Feneri, Yalıköy, Merkez, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Çiğdem, Paşabahçe, Anadolu Hisarı, Göksu ve Göztepeʹyi, Üsküdarʹda ise Kuzguncuk, Beylerbeyi, Küplüce, Kirazlıtepe, Çengelköy, Kuleli İle Kandilliʹnin bir kısmını kapsıyordu.

 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Anayasa, Mahkemesi,, Boğaziçiʹnde, imar, barışı, düzenlemesini, iptal, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı