Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 19:04
 
AP Türkiye Raportörü Piriʹden HDPʹli belediyelere kayyum atanmasına sert tepki
Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, bugün 3 HDPʹli belediye başkanının görevden alınmasına tepki gösterdi.
ASAYİŞ Haberi
AP Türkiye Raportörü Piriʹden HDPʹli belediyelere kayyum atanmasına sert tepki

 Piri, Twitter adresinde ʹDiyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanları seçilmelerinden 5 ay sonra ʹterör suçlamalarıylaʹ görevden alındı. Yine. Halkın iradesine sıfır saygı. Sıradaki ne? Ankara ve İstanbulʹun belediye başkanlarının değiştirilmesi?ʹ ifadesini kullandı.

 

BELEDİYELERE KAYYUM ATANMASI VE SONRASINDA YAŞANANLAR

İçişleri Bakanlığıʹndan yapılan yazılı açıklamaya göre, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediye başkanlarının yerine yeni görevlendirme yapıldı.

Anayasanın 127ʹnci maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanununun 45 ve 46ʹnci maddelerini hatırlatan Bakanlık, Diyarbakırʹa Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğluʹnu atadı.İçişleri Bakanlığı, görevden uzaklaştırdığı Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türkʹün yerine Mardin Valisi Mustafa Yamanʹı atadı.Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertanʹı da görev alan Bakanlık, yerine Van Valisi Mehmet Emin Bilmezʹi görevlendirdi.İçişleri Bakanlığı tarafından Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Adnan Selçuk Mızraklı, ʹHukuk dışı durum yaşıyoruz. Toplumun demokrasi ve hukuk değerleri doğrultusunda yeni bir evreye girdiğini görüyoruz. Ne anayasa ne seçimleri icra eden bir tutum var. Gasp edilen halk iradesidirʹ dedi.

HDP, kayyumlara ilişkin yaptığı açıklamada ʹBu yeni ve açık bir siyasi darbedir. Bu aynı zamanda Kürt halkının siyasi iradesine dönük düşmanca bir tutumdurʹ ifadelerini kullandı.MHP lideri Bahçeli, Diyarbakır, Mardin ve Vanʹın HDPʹli belediye başkanlarının görevden alınmaları hakkında, ʹHükümete ve İçişleri Bakanı Soyluʹya desteğimiz tamdırʹ dedi.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: AP, Türkiye, Raportörü, Piriʹden, HDPʹli, belediyelere, kayyum, atanmasına, sert, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı