Haber Detayı
29 Ocak 2016 - Cuma 17:20
 
Askeri Casusluk Davasında Tüm Sanıklar Beraat Etti
Anayasa Mahkemesiʹnin "hak ihlali" yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen İstanbulʹdaki "askeri casusluk" davasında mahkeme heyeti, tüm sanıkların beraatine karar verdi.
ASAYİŞ Haberi
Askeri Casusluk Davasında Tüm Sanıklar Beraat Etti

 Anayasa Mahkemesiʹnin "hak ihlali" yönünde verdiği kararın ardından yeniden görülen İstanbulʹdaki "askeri casusluk" davasında mahkeme heyeti, 58 sanığın beraatine karar verdi.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesiʹndeki duruşmaya, emekli Albay İbrahim Sezerʹin de aralarında bulunduğu tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Selçuk Kaya, kararı açıkladı. Kaya, tüm sanıkların oy birliği ile beraatine karar verildiğini açıkladı. Emekli Albay İbrahim Sezer, mahkeme çıkışı yaptığı açıklamada, "Şaşkınlık içindeyim. Biz 5 buçuk yıl önce kendi adıma 3 Ağustos 2010ʹda bu suçlamalara maruz kaldığımda o dönem karşımda ne bir mahkeme ne de bir adalet inancı kalmamıştı. Çünkü biz, diğer sanıklar da ısrarla ʹbiz bu suçları işlemedik, işlememiz de mümkün değil, yer zaman çelişkileri dolayısıylaʹ demiştik. Fakat mahkeme bizi dinlemedi. Bugün geldiğimiz noktada ilk defa Avrupa normlarına uyan bir mahkemede adil yargılanma hakkıyla yargılandık. Bu düzmece delillerin delil kabul edilemeyeceğini kabul eden bu mahkeme, bizlerin her birimizin beraatına karar verdi. Ben adaletin tam kalbinin olduğu noktada aklanmış bir şekilde dururken, o dönem bizi yargılayan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı bugün tutuklu, içeride. Heyeti açığa alınmış. Şimdi ben onlara soruyorum, bakın ben burada aklanmış bir şekildeyim, siz neredesiniz?" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Askeri, Casusluk, Davasında, Tüm, Sanıklar, Beraat, Etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı