Haber Detayı
29 Ocak 2021 - Cuma 17:47
 
Atanan Bulu rektör yardımcısı bulamıyor
Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Melih Bulu 3 hafta geçmesine rağmen rektör yardımcısi bulamıyor
EĞİTİM Haberi
Atanan Bulu rektör yardımcısı bulamıyor

Boğaziçi Üniversitesiʹne Cumhurbaşkanlığı kararıyla rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Buluʹnun, atamanın üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen rektör yardımcısı bulamadığı ortaya çıktı.

Cumhuriyetʹten Seyhan Avşarʹın haberine göre, eylemliliklerinin devam edeceğini belirten Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Esra Mungan, ˮMelih Bulu, önden 400-500 Boğaziçili akademisyen arasından birlikte çalışacağı birkaç kişiyi tespit etmiştir.

Şaşırtıcı olan bütün üniversitede bir ihtimal bu kişi ile çalışacak kişiler bile kendilerini geri çekti.

Bu olup bitenler kabul edilemez ve senato ilkeleri çok güçlü dile getirilince rektör yardımcısı olabilecek kişiler de çekindi. Boğaziçiʹni temsil eden kişiler zaten kategorik olarak Buluʹyu reddediyorˮ dedi. 

Normal şartlarda kamu üniversitesinde bir yere rektör olunduğu zaman o üniversitenin profesör kadrosuna oturmak gerektiğini belirten Mungan, ˮÇünkü kadro üniversiteye ait.

Bulu, bir vakıf üniversitesinden paraşütle buraya indi.

Boğaziçi Üniversitesiʹnin profesörlük kriterleri çok nettir. Buluʹnun özgeçmişi bizim üniversitenin profesörlük kadrosu için yetmiyor. Rektör oldu ama kadroya oturamıyor.

Bu durumu nasıl çözecekler bilmiyorumˮ şeklinde konuştu.ˮHafta sonu yaptığımız forumlardan rahatsız olduğunu bildirmişˮMungan, ˮ400-500 akademisyenli bir üniversitede herkes farklı düşünebillir.

Akademisyenler belirli şeylerde aynı yerde duramayabiliyorlar. Ama buradaki kişinin üniversitenin profesörlük kriterini dahi yerine getirmemesi muazzam bir tek vücutluk yarattı. Herkes kesin olarak Buluʹnun istifa etmesini istiyor ya da atama kararı geri çekilsinˮ açıklamasında bulundu.Prof. Dr. Buluʹnun baştan itibaren Boğaziçiʹnin ilkelerine saygılı olacağını belirttiğini anımsatan Mungan, ˮAncak Bulu, hafta sonu yaptığımız forumlardan rahatsız olduğunu bildirmiş. Bu, Boğaziçi kültürünü hiç kavramadığını gösteriyorˮ ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Atanan, Bulu, rektör, yardımcısı, bulamıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı