301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Temmuz 2017 - Pazartesi 12:28
 
Ataşehir Belediyesi taksileri kitapla kültürleştiriyor
Ataşehir Belediyesi vatandaşların trafikte geçirdiği zamanı, kitap okuyarak değerlendirmeleri için ilçedeki bin taksi birer mini kütüphaneye çevirdi.
KÜLTÜR Haberi
Ataşehir Belediyesi taksileri kitapla kültürleştiriyor

“Bu Takside Kitap Var!” kampanyasıyla Ataşehirliler seyahat ederken roman, şiir, kişisel gelişim kitaplarıyla keyifli vakit geçirerek, kitapların büyülü dünyasına dâhil olacak.

 7’den 70’e herkesi kitap okumaya teşvik eden kampanyayla yolcular seyahatleri süresince taksilerdeki kitapları okuyabilecek, beğenirlerse indiklerinde yanlarında götürebilecekler. Kitabı okuduktan sonra da isterlerse daha çok kişiye ulaşsın diye başka bir taksiye bırakabilecek.

 Bez çantaların içine konularak taksilerin ön koltuklarının arkasına yerleştirilen kitaplar okurlarına ulaştıkça, taksi kütüphanelere belediye tarafından yenileri eklenecek.

 Trafik güvenliği konusunda da artık yolcular keyifle kitaplarını okurken, taksi şoförleri de pürdikkat yollarına bakabilecekler.

 Uluslararası Yayıncılar Birliği 2016 verilerine göre, Türkiye’de kişi başına 8.4 kitap düşerken, TÜİK verilerine göre de, kitap okumak Türk insanının ihtiyaç listesinde 235. sırada. 100 kişiden sadece 4 kişinin kitap okuduğu ülkemizde kitap okumaya ayırdığımız süre ise günde ortalama sadece 1 dakika. Dünyada kişi başına kitap harcaması 1.3 dolar iken Türkiye’de ise çeyrek dolar. Çocuklara kitap hediye edilmesi sıralamasında da Türkiye 180 ülke içerisinde 140. sırada bulunuyor.

Kaynak: Editör: Tuana Sarıkaya
Etiketler: Ataşehir, Belediyesi, taksileri, kitapla, kültürleştiriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı