301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Temmuz 2020 - Salı 01:19
 
Atatürk’e hakaret eden yazarın adı Tuzla’da sokağa verildi
İstanbul Tuzla’da isimsiz bir sokağa Atatürk’e ˮFiravunˮ diyen yazar Nuri Pakdil’in adı verildi.
BÖLGE HABERLERİ Haberi
Atatürk’e hakaret eden yazarın adı Tuzla’da sokağa verildi

İBB Meclisi’nde alınan karar, çoğunluğu elinde bulunduran AKP-MHP grubunun oyları ile kabul edildi.

Sözcüʹde yer alan habere göre, Tuzla Belediyesi’nin 21 Ocak 2020 tarihli meclis kararı ile Akfırat Mahallesiʹndeki isimsiz bir sokağa ʹAbdurrahim Karakoçʹ, Şifa Mahallesiʹndeki isimsiz bir imar yoluna da ʹNuri Pakdilʹ adı verilmesi talep edildi.Sokak isimlendirmeleri büyükşehir belediye meclisi yetki alanında olduğu için konu, İBB Meclisiʹnin temmuz ayı oturumlarında gündeme geldi.AKP ve MHP oyları ile kabul edildi Yapılan teknik incelemede, isimlerin mükerrer olmadığı tespit edildi.

Tuzla Akfırat Mahallesiʹnde Süleymaniye Bulvarı ile 4.Cadde arasında kalan isimsiz yolun ʹAbdurrahim Karakoç Sokağıʹ, Şifa Mahallesiʹnde Şekerpınar Caddesi ile Başar Sokağı arasında kalan isimsiz yolun ise ʹNuri Pakdil Sokağıʹ olarak isimlendirilmesi uygun bulundu.

Meclisteki oylama sırasında Nuri Pakdil ismine karşı çıkan CHP-İYİ Parti grubu karara ˮRetˮ oyu verdi.

Sokağın adı AKP-MHP grubunun ˮKabulˮ oyları ile onaylandı.

Nuri Pakdil kimdir?Sokağa ismi verilen Nuri Pakdilʹin adı, geçtiğimiz günlerde Ankaraʹdaki Cumhuriyet döneminin ilk Milli Eğitim bakanlarından Mustafa Necatiʹye ait eve verilmek istenmişti.Tepkiler üzerine isim değişikliği konusunda geri adım atılmıştı. Pakdil, Mustafa Kemal Atatürkʹe “Firavun” diyen, şeriat çağrıları yapan bir yazar olarak eleştirilerin odağındaki isimdi. Pakdil, 2019 yılında hayatını kaybetmişti.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Atatürk’e, hakaret, eden, yazarın, adı, Tuzla’da, sokağa, verildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı