301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Ekim 2015 - Salı 10:39
 
Avrupa’da Sandık Başlarında Yaşanan Yoğunluk
Avrupa da sandık başlarında yaşanan yoğunluk Hafta sonu özellikle Almanya da sandık başlarında yaşanan yoğunluk yurt dışı oy verme sistemini yeniden tartışmaya açtı
DÜNYA Haberi
Avrupa’da Sandık Başlarında Yaşanan Yoğunluk

Avrupa daki Türkler oy verme merkezlerinin uzaklığı nedeni ile yüzlerce kilometre yol kat etmekten şikayetçi

Bazı bölgelerdeki yoğunluk nedeni ile vatandaşlar saatlerce yağmur altında oy vermeyi bekledi.

AK Parti Yurt Dışı SKM Başkanı Mustafa Yeneroğlu yurt dışında yaşayan seçmenlerin zahmetsizce oy kullanmaları için gümrük sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi.

CHP adına Düsseldorf ta sandık görevlisi olan İbrahim Vural: YSK dan isteğimiz bu sandık sayılarının yükseltilmesi ve sandık mesafelerinin en fazla 30 kilometre ile sınırlandırılmasıdır.

Türkiye de yapılacak 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimleri için Avrupa da 8 Ekim den bu yana oy kullanan vatandaşlar saatlerce yağmur altında sıra beklemelerinin nedeni olarak seçim merkezlerinin yetersizliği ve uzaklığını gösterdiler. Geçen hafta sonu özellikle Almanya da oy kullanmak isteyen seçmenlerin 13 başkonsolosluk görev bölgesine akın ederek saatlerce yağmur altında beklemeleri tartışmaları da beraberinde getirdi. Belçika Avusturya ve Fransa gibi ülkelerde de genellikle partilerin tahsis ettiği otobüsler ile oy kullanmaya gidenler uzun kuyruklar oluşturdu. Kimi bölgelerde yağmur altında saatlerce beklemek sorunda kalan seçmenler yetkililerin sorunu çözmesi için çağrıda bulundu.

AK Parti Yurt Dışı Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanı Mustafa Yeneroğlu Yüksek Seçim Kurulu nu YSK yurt dışında sandık sayısı ve seçim merkezlerini artırmaması nedeniyle eleştirdi.

Almanya nın Kassel kentinde oturan bir seçmen oy kullanmak istediğinde sandık Frankfurt ta kurulduğu için 195 kilometre yapmak zorunda kalıyor. Neu Ulm da oturan bir başka seçmen ise sandık Münih te kurulduğu için 170 kilometre yol katetmek zorunda. Bir başka örnekte Fransa nın Narbonne kentinde ikamet eden bir seçmen Marsilya Başkonsolosluğuna gidip oyunu kullanabilmesi için gidiş geliş toplam 520 kilometre yol gitmek zorunda kalıyor.İsveç in Malmö kentindeki bir vatandaş Stockholm e gidip oyunu kullanmak için sadece gidiş yolunda 615 kilometre Norveç te Trondheim den Oslo ya 495 kilometre ABD nin Raleigh kentinde kayıtlı seçmen Miami için bin 300 kilometre Kanada nın Edmonton kentinde ikamet eden bir seçmen ise Ottawa Büyükelçiliğindeki sandıkta oyunu kullanabilmesi için gidiş geliş toplam 6 bin 800 kilometre Avustralya nın Peth kentinde oturan bir seçmen ise Melborune Başkonsolosluğu na gidip oy kullanması için gidiş geliş toplam 6 bin 840 kilometre yol yapması gerekiyor.Buna karşın YSK yurt dışı seçmenin kendisine en uygun yerde oy kullanabilmesine izin vermesi ve seçim mahallerinin artırması durumunda örneğin Malmö de oturan bir seçmen Stockholm e bin 230 kilometre yol yapmak yerine hemen Malmö nün karşısında bulunan Danimarka nın başkenti Kopenhag a geçerek toplam 40 kilometre yol yaparak oyunu kullanabilmesi mümkün olacak.

Mustafa Yeneroğlu geçen hafta sonu itibariyle Avrupa daki seçim sandıklarına 500 bine yakın oy kullanıldığını ve sandık mahallerinde ciddi bir izdiham oluştuğunu anlattı. Yeneroğlu bu izdihamla karşılaşılacağını daha önceden tahmin ettiklerini ve bunun çözümü için YSK ya müracaat ettiklerini ancak YSK nın müracaatlarını dikkate almadığını ifade etti.

Yeneroğlu tüm yurt dışında oy kullanma konusunda sıkıntı yaşanmaması için gümrük modeli uygulanarak her seçmenin istediği bölge veya sandıkta oy kullanabilmesi ve seçim mahallerinin sayısının artırılması gerektiğini kaydetti.Almanya da 13 olan seçim bölgesinin 27 ye çıkarılması için daha önce YSK ya teklif götürdüklerini vurgulayan Yeneroğlu YSK nın bu talebi sandık güvenliğini sağlayamayız gerekçesiyle kabul etmediğinin altını çizdi.Avrupa da ve özellikle Almanya da en azından hafta sonları sandık sayısının artırılması gerektiğini kaydeden Yeneroğlu şöyle devam etti: Birçok konsolosluk bölgelerinde hafta içi ve hafta sonu sayısı aynıdır. Hafta sonu sandık sayısı artırılmalıdır. Konsolosluklarda sandık sayısı yeterli diye YSK ya bilgi veriyorlar YSK da böyle bir takdir kullanıyor. Maalesef bu konuyla ilgili başkonsolosluklar da yeterli hassasiyet göstermiyorlar. Örneğin Stuttgart hafta sonu 11 sandık lazım kurulması lazım diyor buna göre kuruluyor. Diğer bir ok bölgede maalesef bu olmuyor. Yurt dışında seçimlere katılımın düşük olduğu algısının yanlış olduğunu belirten Yeneroğlu bu seçimlerde de yurt dışında katılımın yüzde 40 civarında olmasının beklendiğini ifade etti.YSK nın varolan yasal imkanları kullanmadığını savunan Yeneroğlu yeni dönemde seçim kanunu teklifini yenileyip tekrar TBMM ye sunacaklarını anlattı. Vatandaşlar da dertliOy kullanabilmek için eşiyle birlikte üç kez 50 kilometre uzaktan Düsseldorf Başkonsolosluğu na gelen ve son gelişinde oy kullanabilen İsa Özçim Oy kullanmak için geldim park yeri bulamadım ve geri dönmek zorunda kaldım. Dün yani pazar günü ise kalabalıktan içeri giremedim. Türkiyemiz için bir oy bir oydur diye geleceğimiz için bugün işyerinden izin almak zorunda kaldım. Sandık sayısı daha da artabilirdi her yerde oy kullanılabilirdi madem bizim oylarımız bu kadar önemli bize bu kadar zorluk çıkarılmaması gerekirdi dedi.Eşi Serpil Özçim ise Eşime katılıyorum ama yakınımızda sandık olsaydı bizim gibi çalışan kişiler oyumuzu daha kolay verebilirdik ifadesini kullandı.Cumhuriyet Halk Partisi adına seçim komisyonu üyesi olarak görev yapan İbrahim Vural ise seçmenlerin çoğunun hafta içinde çalıştığını hatırlatarak sandıkların az oluşunun hafta sonları konsolosluklarda kaos yarattığını dile getirdi. Oy kullanmak için Frankfurt Başkonsolosluğu ndaki seçim merkezine Mannheim kentinden gelen Umut Vural Seçim alanı yakınımızda olsa daha çok kişi oy kullanırdı. Türkiye deki gibi yakın yerlerde olsa daha iyi olurdu bizim için. Çünkü burada yaşlılarımız var özellikle. araçla gelmenin ekonomik maliyeti de var tabii. Mektupla oy kullanmak bence daha avantajlı ve daha iyi olur dedi.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Avrupa’da, Sandık, Başlarında, Yaşanan, Yoğunluk,
Yorumlar
Haber Yazılımı