301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Ocak 2021 - Perşembe 23:35
 
Avrupa Parlementosu :Demirtaş ve Siyasi Tutuklular Serbest Bırakılsın
Avrupa Parlamentosu: Selahattin Demirtaş ve tüm siyasi tutukluları serbest bırakın
DÜNYA Haberi
Avrupa Parlementosu :Demirtaş ve Siyasi Tutuklular Serbest Bırakılsın

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğluʹnun Brükselʹde temaslarda bulunduğu saatlerde Avrupa Parlamentosu tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başta olmak üzere Türkiyeʹdeki ʹsiyasi tutukluʹ olarak nitelendirilen kişiler için sert bir karar aldı.

Euronewsʹin haberine göre; Avrupa Birliği (AB) kurumlarınca hazırlanmış daha önceki Türkiye raporları da göz önünde bulundurularak hazırlanan kararda, Demirtaş için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları kapsamında derhal koşulsuz bir biçimde serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Aynı şekilde Figen Yüksekdağʹa yönelik de tüm suçlamaların düşürülmesi, tüm HDPʹli tutukluların serbest kalması ve tüm bu kişilerin tehditlerden ve baskıdan azade şekilde demokratik haklarını kullanmaya devam edebilmeleri talep edildi.

Herhangi bir bağlayıcılığı olmayan karar metninde öne çıkan ifadeler şunlar:

AP, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesiʹne 21 Mart 2021 tarihinde gerçekleşecek bir sonraki toplantılarında acil olarak AİHMʹin Demirtaş kararının Türkiye tarafından reddinin görüşülmesi çağrısını yapar.

Bakanlar Komitesiʹnde AİHM Büyük Oturum kararının Türkiye tarafından uygulanmasını sağlamaya yönelik gerekli tüm uygun adımların atılacağından kuşku duymaz.AP, AİHM kararlarının bağlayıcı olduğunu ısrarla hatırlatır ve bu da Türk yetkililerin Demirtaşʹı derhal serbest bırakması anlamına gelmektedir.

Bunu yapmadığı süre boyunca Türkiyeʹnin hem AİHM hem de kendi iç hukukunu ihlal etmekte olduğunu hatırlatır.Demirtaşʹa yönelik tutum ve tavırdan ötürü Türk yetkililerini kınar.

Demirtaşʹın hukuksuz tutukluluğunun 4 yıla uzatılması kendisine, ailesine ve siyasi partisine geri dönüşü mümkün olmayan zararlar açan zalimane bir siyasi cezalandırmadır.

AP, Türkiyeʹye Demirtaş ile ilgili daha fazla sindirmeye yönelik adımlar atmaktan geri durma çağrısı yapar.AP, tüm AB yetkililerine, temsilcilerine ve üye devletlere buldukları her fırsatta Demirtaşʹın ve diğer tutuklu tüm insan hakları savunucularının, avukatların, gazetecilerin, akademisyenlerin ve siyasilerin durumu ile ilgili pozisyonlarını Türk yetkililere iletmeleri çağrısı yapar.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Avrupa, Parlementosu, :Demirtaş, ve, Siyasi, Tutuklular, Serbest, Bırakılsın,
Yorumlar
Haber Yazılımı