301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Eylül 2020 - Cuma 22:49
 
Avrupa Sosyalistleri HDP gözaltılarına tepki gösterdi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014’teki Kobanê eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında aralarında HDP’li milletvekillerinin de bulunduğu 82 kişinin gözaltına alınmasına Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) de tepki gösterdi.
SİYASET Haberi
Avrupa Sosyalistleri HDP gözaltılarına tepki gösterdi

PES tarafından yapılan açıklamada, söz konusu soruşturmanın demokratik muhalefeti susturmaya yönelik bir çaba olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Bugün, Türk makamlarının aralarında demokratik olarak seçilmiş Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ile Ayla Akat Ata, Sırrı Süreyya Önder, Emine Ayna ve Nazmi Gür gibi eski milletvekillerinin de bulunduğu 82 kişi için gözaltı kararı çıkardığı haberi geldi.

Kobani’nin IŞİD savaşçıları tarafından ele geçirilmesine karşı Türkiye’de 6 yıl önce yapılan protestolarla ilgili gözaltı kararı çıkarıldı. Ancak savcılar, bu kişilerin işlediği iddia edilen suçları belirtmedi.''

 

PES BAŞKANI STANISHEV: ERDOĞAN’IN DEMOKRASİYE YÖNELİK EN SON SALDIRISIDIR

 

Açıklamada PES Başkanı Sergei Stanishev’in görüşlerine de yer verildi.

Stanishev, konuya ilişkin şunları söyledi: “Bu, meşru demokratik muhalefeti susturmaya çalışan Erdoğan rejiminin gücü kötüye kullanmasının bir başka örneğidir.

PES bu davranışı kınıyor.

Avrupalı sosyalistler ve demokratlar HDP ile tam bir dayanışma içindedir ve elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız. Türkiye’deki gelişmeleri çok yakından takip etmeye devam ediyoruz.”

“Bu operasyon dalgası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasiye yönelik en son saldırısıdır. Görünüşe göre Erdoğan, seçilmiş belediye başkanlarını hedef almak da dahil kendisine muhalif olan herkese karşı iktidarı elinde tutmak için her türlü bahaneyi kullanacakmış gibi görünmektedir. Bu tamamen kabul edilemezdir. Demokrasi ve hukukun üstünlüğü korunmalıdır.”

(HABER MERKEZİ)

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Necati Atagül
Etiketler: Avrupa, Sosyalistleri, HDP, gözaltılarına, tepki, gösterdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı