301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Ocak 2018 - Cuma 12:45
 
Aydın Boysan Hayatını Kaybetti
Mimar ve gazeteci olan Aydın Boysan hayatını kaybetti.
YAŞAM Haberi
Aydın Boysan Hayatını Kaybetti

Aydın Boysan kimdir?

17 Haziran 1921 doğumlu olan Aydın Boysan’ın hayat hikayesi ve ölümüne dair birçok soru merakla araştırılıyor. İşte Aydın Boysan kimdir sorusunun cevabı….

AYDIN BOYSAN NEDEN VEFAT ETTİ?.

Renkli kişiliği ile tanınan mimar ve gazeteci Aydın Boysan, 97 yaşında organ yetmezliği sonucu Ulus’taki evinde bugün hayatını kaybetti..

AYDIN BOYSAN KİMDİR?

17 Haziran 1921’de İstanbul’da doğan mimar ve gazeteci olan Aydın Boysan kimdir?

Öğretmen Nevreste Hanım ile muhasebeci Esat Boysan’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. 1939 yılında Pertevniyal Lisesi’ni, 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ni bitirdi.

Mesleğini 1999’a kadar ara vermeden sürdürdü.

Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu (1984-1993). Aralıksız olarak on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.. .

MİMARLIK KARİYERİ BOYUNCA TASARLADIĞI YAPILAR.

Hakkâri vilâyet konağı (ilk projesi).. Hürriyet Medya Towers, Güneşli, İstanbul.. Sütlüce’deki Arçelik binası.. Arçelik Çayırova Fabrikası, İstanbul, 1967. Nasaş Alüminyum Tesisleri, Gebze-Kocaeli[3]. Turistik Otel Termal, Uludağ-Bursa. Eczacıbaşı binası (Şimdi yıkıldı, yerinde Kanyon Alışveriş Merkezi var).. İpekkağıt Karamürsel yapısı.. Orhangazi Döktaş binası.. Çorlu Aymar binası.. Mimar Sinan Üniversitesi Kültür Merkezi.. Çatalcaʹdaki Nesin Vakfı binaları restorayonu..

AYDIN BOYSAN’IN KİTAPLARI.

Mizah Paldır Güldür. Yangın Var. Umut Simit. Yalan. Oldu mu Ya!. Fısıltı. Dostluk. Aldanmak. Söylesem Bir Türlü. Dünyayı Severek. Yollarda. Uzaklardan. Yıl 2046 Uzay Anıları. İstanbul Esintileri. Leke Bırakan Gölgeler. Yaşama Sevinci. Sev ve Yaşa. Damlalar. Zaman Geçerken. Aynalar. Yüzler ve Yürekler. Felekten Bir Gün. İstanbulʹun Kuytu Köşeleri. Neşeye Şarkı. Nereye Gitti İstanbul?. Merak Uyanınca. Uzun Yaşamanın Sırrı. Hayat Tatlı Zehir. Ayıp Olmadan. Şerefe. Binbir Yaşam Sahnesi. Yıldızlardan Bile Uzaklarda. Bir Ömür yetmiyor. Ne Hos Zamanlardi.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Aydın, Boysan, Hayatını, Kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı