Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
19 Eylül 2017 - Salı 13:35
 
Aydos Ormanı’ndaki esrarengiz görüntü! ‘Baskın’ yaptılar, şok oldular
İstanbul Sultanbeyli’deki Aydos Dağı eteklerindeki bir süredir yapımı devam eden inşaat ilçede tartışma konusu oldu.
GÜNDEM Haberi
Aydos Ormanı’ndaki esrarengiz görüntü! ‘Baskın’ yaptılar, şok oldular

İnşaat için ‘okul yapılıyor’ söylentileri ortaya çıktı ancak resmi bir açıklama henüz gelmedi..

CHP Sultangazi teşkilatı da inşaat hakkında bilgi almak için şantiyeye ‘baskın’ düzenledi.

Bölgeye giden heyet incelemelerde bulundu..

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’.

Şantiyede açıklama yapan CHP Sultanbeyli İlçe Başkanı Murat Kantekin  “CHP Sultanbeyli İlçe Başkanlığı olarak başından beri karşı durduğumuz ormanın betonlaştırılması konusunda bölge halkımız fazlasıyla rahatsız olmakla birlikte, durumun hiçbir yasal dayanağı da yoktur. Israrlı takibimiz sonucu yetkililer, gayrıresmi olarak burada okul yapılacağını belirtmektedir. Fakat bu güne kadar alana çalışmanın içeriğine dair bir tabela bile asılmamıştır. Sahil kısmında Tuzlaʹdan Kadıköyʹe, iç kısımda Sultanbeyliʹden Ümraniyeʹye kadar olan kısmın oksijen kaynağı, can damarıdır. Sultanbeyli ilçemizin güney cephesini de oluşturan İstanbulʹun en yüksek noktası Aydos Dağı eteklerinde, ormanlık alanda ‘okulʹ adı altında bir inşaat çalışması yapılmaktadır. Bu gerekçe ile ormanın geniş bir kısmı traşlanmakta, betonlaştırılmaktadır. Biz, CHP olarak halkımızın yanındayız, bu alanın betonlaştırılmasına sessiz kalmayacağız. İstanbulʹun yeşillerinin hızla betona kurban verildiği günümüzde, yeşili ve doğayı korumak adına tüm hukuki ve idari süreçleri kullanacağız.” diye konuştu..

CHP heyeti inşaat alanında açıklama yaptı.. ‘ORMANIN TAM GÖBEĞİ’

İlçedeki ormanlık alanın ‘katledildiğini’ savunan Kantekin “Burada, ormanın betona boğulduğu yerde yatılı okul yapılacağı ifade edilmektedir. Dolayısıyla okul, direkt mahalle ve bölge halkına hitap etmemektedir. Sultanbeyliʹde liselerin büyük çoğunluğu, Battalgazi ve Mimar Sinan Mahallelerine toplanmışken, orada oldukça geniş boş alanlar varken, mahalle halkına direkt hitap etmeyen bir okulu, ormanı katletme pahasına yapmanın amacı nedir? Bu okul gerekçe gösterilerek gelecekte ormanın daha geniş alanlarının katledilmesine gerekçe mi oluşturulmaktadır? Sultanbeyliʹnin önemli bir kısmında ‘orman alanıʹ diye insanların tapusunu vermeyen siyasi iradenin, daha geniş ve üstelik ormanın tam göbeği olan bir alanı betonlaştırmasının, inşaata boğmasını hangi mantıklı gerekçesi olabilir?” diye tepki gösterdi.. “Buraya ne yapılırsa yapılsın, ormanda hiçbir gerekçe ile inşaat yapılamaz” diyen CHP’li başkan “Doğayı katletmenin hiçbir gerekçesi olamaz. ‘Kıyamet kopacağı anda bile elinizde bir fidan varsa dikin’ diye buyuran bir Peygamberin ümmetine de, doğaya saygılı bir insana da, topluma da bu ayıp yakışmaz” yorumunda bulundu..

‘OKUL BAHANE İMARA AÇIYORLAR’.

Okul inşaatı adı altında bölgenin imara açıldığını savunan Başkan Murat Kantekin “Ormanı katletmeye gücü yeten AKP, Sultanbeyliʹnin tapusunu vermiyor. Madem ormanlık alanda bu kadar kolay inşaat yapabilme şansına sahipsiniz, neden Sultanbeyliʹnin imar sorununu çözmüyor, tapuları vermiyorsunuz? Onlarca yıldır oyaladığınız Sultanbeyli halkına bu zulmü neden reva görüyorsunuz? Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz hafta toplanan AKPʹli Belediye Başkanlarına ‘Avrupaʹda bir otobüs durağı için bile anket yapılıyor, halka soruluyor’ dedi. Peki, İstanbulʹda kocaman ormanı katlederken kime sordular? Hem çağdaş belediyeciliği öv, hem kanunsuz şekilde ormanı katlet. Bu hukuksuzluğa boyun eğmeyeceğiz.” diye konuştu..

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Aydos, Ormanı’ndaki, esrarengiz, görüntü!, ‘Baskın’, yaptılar,, şok, oldular,
Yorumlar
Haber Yazılımı