301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Temmuz 2021 - Cumartesi 16:00
 
AYMʹnin hakkında hak ihlali kararı verdiği Gergerlioğluʹnun avukatı: Gerekçeli karar bize de yerel mahkemeye de tebliğ edilmedi
Anayasa Mahkemesiʹnin (AYM) hakkında hak ihlali kararı verdiği ancak hâlâ tahliye edilmeyen HDPʹli Ömer Faruk Gergerlioğluʹnun avukatı Bişar Alınak, ˮGerekçeli karar ne bize ne yerel mahkemeye tebliğ edildiˮ dedi.
SİYASET Haberi
AYMʹnin hakkında hak ihlali kararı verdiği Gergerlioğluʹnun avukatı: Gerekçeli karar bize de yerel mahkemeye de tebliğ edilmedi

AYM, hakkında verilen 2.5 yıllık hapis cezasının onanmasının ardından milletvekilliği düşürülerek cezaevine giren HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun başvurusunu 1 Temmuz’da karara bağladı.

AYM, Gergerlioğlu’nun ˮseçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkıˮ ile ˮkişi hürriyeti ve güvenliği hakkıˮnın ihlal edildiğine hükmetti.

Kararın üzerinden iki gün geçti ancak Gergerlioğlu tahliye edilmedi. Mezopotamya Ajansıʹnın haberine göre; Gergerlioğlu’nun avukatı Bişar Alınak, Gergerlioğlu’nun tahliye edilmesinin önünde hiçbir engel olmadığını belirterek, tahliyenin hâlâ yapılmamasını “ciddiyetsizlik” olduğunu savundu.

Alınak, AYM’nin ihlal yönünde verdiği kararın gerekçesinin hem avukatları olarak kendilerine hem de yerel mahkemeye tebliğ edilmediğini belirtti.

Kararın avukatlardan gizlendiğini söyleyen Alınak, “Gazetecilerin alabildiği ancak taraflara kararın verilmediği bir hukuk komedyası var.

Selahattin Demirtaş’ın AİHM kararının uygulanmadığı bir yerde AYM kararının uygulama alanı bulamamış olması, hukukun yok sayıldığı bir tecrübeyi yaşıyoruz. Umarım Türkiye kendine özgü absürt bir doktrin ortaya koymaz. Biz gerekçeli kararı merakla, hayretle bekliyoruz” dedi.

ˮMilletvekilliği iade edilmeliˮ

CHP’li Berberoğlu kararının emsal olduğunu vurgulayan Alınak, hukuken Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin iade edilmesi gerektiğini vurguladı.

Alınak, şunları söyledi:

“Ben Türkiye’de uygulanan yargıyı ikiye ayırıyorum. Bir HDP’lilere, Kürtlere, gerçek muhaliflere uygulanan bir hukuk diğeri de normal yasalara göre uygulanan bir hukuk var.

Evrensel hukuk kararlarının, mevcut hukuk kurallarına göre uygulanması gereken hukukun uygulanmaması hiçbir şekilde açıklanamaz.

Tamamen keyfiyetçilik söz konusu.  

Zaten yerel mahkemenin verdiği karar siyasi bir karar. Bir haberi retweetlediği için ceza aldı ve milletvekilliği düşürüldü.Faşizmi, toplum üzerindeki korkuyu kurumsallaştırmak için verilmiş bir karardı.”

Alınak, AYM’nin gerekçeli kararının uygulanması için kararın yerel mahkemeye ve kendilerine tebliğ edilmesi gerektiğini söyleyerek bu işlem için pazartesi dilekçe sunacaklarını belirtti.

Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin iade edilmemesi halinde ise davayı AİHM’ye taşıyacaklarını söyledi. 

Ne olmuştu?

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Gergerlioğluʹnun sosyal medyadan yaptığı bir haber paylaşımı nedeniyle ˮterör örgütü propagandasıˮ suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını öngören yerel mahkeme kararını 19 Şubatʹta onayladı.Yargıtayʹın onama kararı Meclisʹe ulaştı ve karar Meclisʹte okunarak Gergerlioğluʹnun vekilliği düşürüldü.

Gergerlioğlu, 2 Nisanʹda evinde gözaltına alındı ve cezaevine gönderildi.

Gergerlioğlu vekilliği düşürme kararına karşı AYMʹye başvurdu. AYMʹnin 9 Haziranʹdaki toplantısında ifade özgürlüğünü hakkı ve dokunulmazlık hakkı kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesinin de seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkını ihlal ettiği iddiasıyla yapılan başvurunun AYM Genel Kuruluʹna gönderilmesine karar verdi.AYM, Gergerlioğlu’nun başvurusunu 1 Temmuz’da karara bağladı.

AYM, Gergerlioğlu’nun ˮseçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkıˮ ile ˮkişi hürriyeti ve güvenliği hakkıˮnın ihlal edildiğine hükmetti.Gergerlioğlu 2 Mart 2021 tarihinden beri Sincan Cezaevinde tutuklu bulunuyor.  

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: AYMʹnin, hakkında, hak, ihlali, kararı, verdiği, Gergerlioğluʹnun, avukatı:, Gerekçeli, karar, bize, de, yerel, mahkemeye, de, tebliğ, edilmedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı