301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ocak 2018 - Perşembe 15:02
 
Aynı marketin fiyat farkı isyan ettirdi...
Almanyaʹda bir kilogram Çay-Kur Turist çayının 2.49 euroʹya (yaklaşık 9.5 TL) satılırken Türkiyeʹde aynı çayın 25 lira 90 kuruşa satıldığını belirten bir market broşürü sosyal medyada gündem oturmuştu.
EKONOMİ Haberi
Aynı marketin fiyat farkı isyan ettirdi...

Türkiyeʹde üretilen çayın fiyatı en çok konuşulan konulardan biri olmuştu. Şimdi ise Türkiye ucuz ürünler sattığını iddiasında olan market zinciri BİMʹin Mısırʹda bulunan marketlerindeki fiyatlar isyan ettirdi.

Marketin kendi markası olan Sabanʹın bakliyat fiyatları Türkiyeʹde satılan fiyatların üçte biri kadar satılıyor.. 17 Kasım 2017ʹde Mısırʹdaki mağazalarında 2 bin 500 gramlık kuru fasulyenin fiyatı 2 lira 54 kuruşken aynı marka ürün Türkiyeʹde 12 lira 95 kuruşla satılıyor. 1 Mısır Lirasıʹnın TL değeri 0.213.  2 bin 500 gramlık börülce ise Mısırʹdaki BİM mağazasında 10.75 Mısır Lirası yani 2 lira 30 kuruşa satılırken Türkiyeʹdeki mağazada 5 lira 95 kuruş yani 2,5 katı fiyatla tüketiciye ulaşıyor.. Soldaki Mısır, sağdaki Türkiye fiyatları….

TÜRKİYEʹDE DE UCUZLAYACAK MI?.

Merkezi Mersin’de bulunan Arbel Bakliyat Hububat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketiʹnin CEOʹsu Hüseyin Arslan, “Türkiyeʹdeki mağazalarda satılan bazı bakliyatların aynı marka altında tedariğini biz sağlıyoruz. Aralık ayında kuru fasulye, barbunya, nohut ve börülce ithalatında gümrük vergisi oranları sıfıra indirildi. Bu ürünlerin fiyatlarında gevşeme bekleniyor. Hali hazırda bir miktar düşüş oldu” dedi..

Arslanʹa, Türkiyeʹde satılan mercimeğin Avustralyaʹdan, barbunyanın Arjantinʹden, yeşil mercimeğin ise  Kanadaʹdan ithal edilmesinin nedenini sorduk, Arslan şöyle yanıtladı: “Bu tip ürünler ithal edilip daha ucuza mal ediliyor ve menşei belirtilerek satılıyor. Tüketici tercihi bu yönde ve tüketicinin talebi de başımızın üstüne…”.

BOSNA-HERSEK, GÜNEY KOREʹDEN BÖRÜLCE GELECEK.

Kuru fasulye, barbunya, nohut ve börülce ithalatında gümrük vergisi oranları sıfıra indirildi. Bakanlar Kurulu’nun “İthalat Rejimi Kararına Ek Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, kuru baklagillerden tohumluk olmayan fasulye türleri, barbunya, nohut ve börülce ithalatında AB, EFTA, Bosna-Hersek, Güney Kore, Malezya, D-8 ülkeleri ve diğer ülkelerden yapılacak ithalatta gümrük vergisi oranı sıfır olarak uygulanacak.Bu ürünler için söz konusu gümrük vergisi oranı 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren AB, EFTA, Malezya, D8 ülkeleri ve diğer ülkeler için yüzde 19,3, Güney Kore için yüzde 8,7’e çıkacak..

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Aynı, marketin, fiyat, farkı, isyan, ettirdi...,
Yorumlar
Haber Yazılımı