Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Mart 2019 - Cumartesi 16:27
 
BAF Camilere Yapılan Saldırıyı Kınadı
Necati Atagül/BAF (Britanya Alevi Federasyonu) Yeni Zelanda'da camilere düzenlenen ve 49 kişinin öldüğü saldırıları kınadı.
GÜNDEM Haberi
BAF Camilere Yapılan Saldırıyı Kınadı

BAF (Britanya Alevi Federasyonu) yaptığı açıklamada ''Yeni Zelanda da Camilerde ibadet ettikleri bir anda bazı ırkçı ve faşist düşüncelere sahip olan kişilerce saldırıya uğrayan onlarca insan katledildi. Katliamı yapan ırkçı kişileri ve zihniyetleri şiddetle kınıyoruz.'' dedi.

 

BAF Açıklamasında:

 

''Yeni Zelanda'da Camilere Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz!

Irkçılık ideolojik bir düşünce değil, aksine psikolojik bir hastalıktır.
 

Yeni Zelanda da Camilerde ibadet ettikleri bir anda bazı ırkçı ve faşist düşüncelere sahip olan kişilerce saldırıya uğrayan onlarca insan katledildi. Katliamı yapan ırkçı kişileri ve zihniyetleri şiddetle kınıyoruz.

 

İnancı ve İbadeti farklı olduğu için kendi ülkesinde yakılan, katledilen biz Aleviler, ibadeti ve inancı nedeni ile zulme uğramanın ne olduğunu çok iyi biliyoruz.

 

İnanç ve İbadet hakkı kutsaldır. Bu nedenle inancı ve ibadeti ne olursa olsun insan hak ve özgürlükleri kapsamında özgürce yaşanabilmelidir.

 

Yeni Zelanda 1843’den sonra yerlileri olan Maorilerin topraklarını işgal eden İngilizler ve daha sonra dünyanın dört bir yanından farklı kültür ve kimliklerden insanların yerleştiği ve yerlisi diye bir kavramın olmadığı alanlardan biridir. Buna rağmen kendisini ‘yerlisi’ gibi gören ve farklı olanlara ırkçılık yaptığı için insanları ibadethanesinde katleden bu Hitler özentisi anlayışı lanetliyoruz.
İnsan Hak ve Özgürlükleri her nerede ihlal ediliyorsa bizler ihlallerin karşısında ve özgürlüklerin yanında olmaya devam edeceğiz. 
Yeni Zelanda da katliam yapanların en kısa zamanda hukuki cezaları alması ve tüm dünyada bu ve benzeri özentileri olan ırkçı düşüncelere gereken mesajın verilmesini bekliyoruz.
 

Her Nerede Olursa Olsun, Mazlumun yanında Zalimin Karşısında Olmaya Devam Edeceğiz!'' dedi.
 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: BAF, Camilere, Yapılan, Saldırıyı, Kınadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı