301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
29 Aralık 2020 - Salı 04:08
 
Bakan Pekcanʹdan Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşmasına ilişkin açıklama
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğanʹın kabine toplantısının ardından duyurdu Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşmasına ilişkin Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcanʹdan açıklama geldi.
EKONOMİ Haberi
Bakan Pekcanʹdan Birleşik Krallık ile serbest ticaret anlaşmasına ilişkin açıklama

Pekcan, yarın imzalanacak anlaşmaya dair, ˮHem Türkiye hem de Birleşik Krallıkʹın karşılıklı olarak kazanacağı yepyeni bir dönem başlıyorˮ dedi.

Türkiyeʹnin en büyük 3ʹüncü ticaret ortağı olan Birleşik Krallık ile ticari ilişkileri kazan-kazan prensibiyle artırarak sürdürmeyi amaçlayan söz konusu Serbest Ticaret Anlaşmasıʹnın, Birleşik Krallık ile ilişkilerin daha da derinleştirilmesi yönünde çok kritik bir adım olduğunu ifade eden Pekcan, ˮ2021 yılından itibaren hem Türkiyeʹnin hem de en önemli ticaret ortaklarımızdan biri olan Birleşik Krallıkʹın (BK) karşılıklı olarak kazanacağı yepyeni bir dönem başlıyorˮ değerlendirmesinde bulundu.

Pekcan, Anlaşmanın Türkiye, Birleşik Krallık ve iş dünyasına hayırlı olması temennisinde bulunarak ˮ2017ʹden bu yana süren, AB ile Gümrük Birliği anlaşmamız sonrasında imzaladığımız en önemli anlaşma olacak olan bu STAʹnın imzalanmasında emeği geçen başta BK Ticaret Bakanı Sayın Liz Truss olmak üzere Türk ve İngiliz heyetlerine teşekkür ediyorumˮ ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuya ilişkin ˮTicari ilişkilerimizin zarar görmemesi için en başından itibaren süreci yakından takip ettik. Uzun müzakereler sonunda İngiltereʹyle serbest ticaret anlaşması imzalama noktasına geldik. Bu gümrük birliği anlaşmasından sonraki en önemli ticari anlaşmamız olacaktırˮ şeklide konuşmuştu.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Bakan, Pekcanʹdan, Birleşik, Krallık, ile, serbest, ticaret, anlaşmasına, ilişkin, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı