301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Ekim 2015 - Cumartesi 18:12
 
Belediye Başkanları Maltepe’de Buluştu
44 belediye başkanından kardeşlik ittifakı Çin den İngiltere ye Kenya dan Almanya ya Angola dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ne dünyanın değişik ülkelerinden 44 belediye başkanı Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Diyalog Konferansı nda buluştu.
DÜNYA Haberi
Belediye Başkanları Maltepe’de Buluştu

 Konferansa İsrail ambargosu nedeniyle toplantıya katılamayan Filistin in El Bireh Belediye Başkanı Fawzy Abed in gönderdiği mesaj damga vurdu.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç Yerel yönetimlerin birlikte çalışmasının önemini biliyorum. Üst düzey yetkililer protokol imzalasa da asıl protokolü imzalayan ve insanları birbiriyle kaynaştıran yerel yönetimlerdir. İnançlar ve kültürlerin halklarımızın üzerinde ortaklaşmasını sağlamak belediye başkanları ve meclis üyelerine düşüyor. Bizi yönetenler elbette uluslararası platformda bizi temsil edecek ama biz de elimizi taşın altına koymalıyız. Umarız konferans bu boşluğu doldurur dedi.

UDE: DİYALOGU TABANA YAYMALIYIZ

Kılıç tan sonra söz alan Münih eski Anakent Belediye Başkanı ve Maltepe Belediyesi Fahri Danışmanı Christian Ude de Avrupa da uzun yıllarca yaşanan ve Türkiye de son örneğini Ankara da gösteren şiddet ve terör olaylarına karşı katılımcıları uyararak şöyle konuştu: Türk dostlarıma şunu söylemek istiyorum ki; Almanya da bu ırkçı gösterilere katılan insanlardan çok fazla sayıda insan bu gösterilere karşı çıktı ve bence onlar Alman halkının da büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bu sorunların üstünü kapatarak yol alamayız. Açıkça konuşup tartışmak bazı sorunları düzeltme çabası göstermek; diplomatik basmakalıp sözlerden daha önemlidir. Bizim köprüler inşa etmemiz aramıza bariyerler koymamamız lazım. Diyalog ve işbirliğini geliştirmemiz de gerekiyor. İşi temele indirerek cami ve kilise dernekleri sivil toplum kuruluşları ve öğrenci kulüplerine varıncaya kadar bu hoşgörüyü tabana yaymalıyız diye konuştu. Mardin Artuklu Belediyesi Eşbaşkanı Sevinç Bozan da kültürlerin ve inançların bir arada dostça yaşadığı bir ilçenin yöneticilerinden olduğu belirterek Mardin kültürlerin ve inançların yüzyıllarca barış içinde hüküm sürdüğü bir yer. Süryani Ermeni Kürt Türk ve diğer bütün etnik ve dini grupların hepsi bir arada uzunca yıllar kardeşçe yaşadı ve dünya var oldukça bu halkların bir kavgası olmayacak. Dünyanın yarısını nasıl kadınlar oluşturuyorsa yönetimin de yarısını kadınlar oluşturmalı. kadınların kentleri dönüştürmesini istiyoruz. Biz diyoruz ki dünyayı barış demokrasi güzellik kurtaracak diye konuştu.

FİLİSTİNLİ BAŞKANDAN MESAJ

Büyük bir ilgi gören konferansa İsrail ambargosu nedeniyle katılamayan Filistin in El Bireh Belediye Başkanı Fawzy Abed in gönderdiği mesaj damga vurdu. Belediye Başkanı adına Filistin in İstanbul Başkonsolosluğu Birinci Müsteşarı Abdülkadir Alkhatib tarafından okunan mesajda şunlar yer aldı: Umuyorum ki konferansınız Filistin in karşı karşıya olduğu zor durumu da değerlendirecektir. Özellikle bu konferans insan haklarıyla ilgili ve insan haklarına ihlaline karşı olduğu için; dil din ırk mezhep ve cinsiyet kışkırtmacılığına karşı olduğu için çok önemli. Filistin in bugün hiç olmadığı kadar dünyanın liderlerin ve halkların desteğine ihtiyacı var. Barış kelimesinin anlamını yitirdiği bir ülke. Topraklarımız seneler öncesinde kaybedildi. Çocuklar güvenli bir şekilde okuluna işçiler işlerine gidememekte. Filistin deki çocukların da barış içerisinde dünyanın geri kalanındaki çocuklar gibi yaşamaya hakkı var. Bu çocukların anneleri babaları güven ve huzur içinde çocuklarını yetiştirmek istiyor. Bizler çocuklarımızı gençlerimizi toprağa vermeyi istemiyoruz. Umuyoruz ki bu konferans tarihi çözümlere imza atarak Filistin halkının sıkıntılarını da çözmeye yönelik yeni bakış açıları oluşturacaktır.

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER

Daha sonra katılımcılar ülkelerini temsil eden kartlarla Maltepe yi selamlayarak toplu fotoğraf çektirdiler. Ortak çalışma grupları oluşturularak devam edecek konferansta pratiğe dökülmüş kardeş şehir örnekleri kültürel çalışmalar ülkeler arası kültür ve eğitim alanlarında işbirliği ekonomik noktalarda ortak çalışma fırsatları inançlar arası diyalog yabancı düşmanlığı ırkçılık ve radikalizm uluslararası göç ve göçmenlik sorunu ile entegrasyondaki mevcut engeller konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunulacak ve kardeş şehir protokolleri imzalanacak.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Belediye, Başkanları, Maltepe’de, Buluştu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Belediye Başkanları Maltepe’de Buluştu
Belediye Başkanları Maltepe’de Buluştu
Belediye Başkanları Maltepe’de Buluştu
Yorumlar
Haber Yazılımı