Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
06 Kasım 2017 - Pazartesi 14:35
 
BELEDİYE iŞ SENDİKASI “KAMUDA TAŞERON İŞÇİLERE ÖZEL STATÜ DEĞİL, AYRIMSIZ KADRO İSTİYORUZ…”
Belediye-İş Sendikası İstanbul 1.nolu Şube Başkanı Sezai Akyürek, 6-7 milyon civarında yurttaşımızı ilgilendiren kamuda çalışan taşeron işçilerin özlük haklarıyla ilgili bir açıklama yaptı.
EKONOMİ Haberi
BELEDİYE iŞ  SENDİKASI “KAMUDA TAŞERON İŞÇİLERE ÖZEL STATÜ DEĞİL, AYRIMSIZ KADRO İSTİYORUZ…”

Belediye-İş Sendikası İstanbul 1.nolu Şube  Başkanı Sezai Akyürek, 6-7 milyon civarında yurttaşımızı ilgilendiren kamuda çalışan taşeron işçilerin özlük  haklarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamamnın tam metni şöyle: 

“KAMUDA TAŞERON İŞÇİLERE ÖZEL STATÜ DEĞİL, AYRIMSIZ KADRO İSTİYORUZ…”

Belediye-İş Sendikası İstanbul 1.nolu Şube  Başkanı Sezai Akyürek, 6-7 milyon civarında yurttaşımızı ilgilendiren kamuda çalışan taşeron işçilerin özlük  haklarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle: 

Taşeronluk, aileleriyle birlikte 6-7 milyon vatandaşımızı ilgilendiren, köleliğin ve kamu kaynaklarının özel sektöre aktarılmasının yasal adıdır.

Taşeronlara kadro vaadi zaman zaman gündem değiştirmek için, zaman zaman da seçim öncesi gündeme getiriliyor.

Geçen hafta Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun taşeron işçilerin kadro sorununu gündeme getirmesinin ardından, Başbakan Yıldırım da basına yaptığı açıklamalarda taşeronların devletle bağlarının kurulacağını açıklamıştı.

Başbakanın bu ifadesi emekçilerin ve emek örgütlerinin aklına; toplu sözleşme hakları toplu görüşmeyle sınırlandırılmış, örgütlenme hakları kısıtlanmış, ne işçi, ne de memur olan, işe alımları liyakata dayanmayan, iş güvenceleri işverenin iki dudağı arasında olan, geçmişe dönük hak talebinde bulunmama taahhüdü ile gündeme gelen Özel Sözleşmeli personeli hatırlatmıştır.

Özel sözleşmeli personel, özelin taşeronluğundan kamunun taşeronluğuna geçişin adıdır.

Taşeron sorununa bu yaklaşım, sorun çözücü bir yaklaşım değildir.

Eğer Hükümet kangren olmuş taşeron sorununu gerçekten çözmek istiyorsa, o sorunu yaratan nedenleri, yani sorunun kaynağı olan Taşeron sistemini ortadan kaldırmalıdır.

Ülkemizde taşeron sistemi tam anlamıyla bir köle ticaretine dönüşmüştür. Taşeronun işçi çalıştırmanın amacı adeta, kamu kaynaklarının yandaş taşeronlara aktarılması haline gelmiştir.

Kamu kaynaklarının taşeron şirketlere aktarılmasının akılla, mantıkla, bilimle ve hukukla bir izahı yoktur.

Kamuda taşeron işçi çalıştırılması, en hafif ifade ile halkın emanetine ihanettir, kamu kaynaklarının kötüye kullanılmasıdır, israftır.
Buradan tüm siyasilere bir kez daha sesleniyoruz…

Taşeron işçileri siyasi hesaplarınıza alet etmeyin, onların umutlarıyla hayalleriyle oynamayın.

Eğer taşeron kölelik sistemini ortadan kaldırmaya kararlıysanız, yapılması gereken açık ve nettir:

Kamuda ayrım yapılmaksızın tüm taşeron işçiler, tüm hakları korunarak işçi statüsünde kadroya alınmalıdır.

Hükümet; Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 94 sayılı sözleşmesinin gereği olan,  kamudaki taşeron işçilerin, asıl işverenin işçilerinin ücret, hak ve çalışma koşullarına sahip olmasını sağlayacak yasal düzenleme yapmalıdır.

Taşeron kölelik sisteminin adını değiştirip köleliğin farklı adlarla katmerleşerek devam etmesini sağlayan çalışmalar, taşeron işçilerin umutlarıyla, hayalleriyle ve beklentileriyle oynamaktır..
Sendikamız, tüm emekçiler kadrolu güvenceli bir yaşama kavuşuncaya, taşeronlaşma ortadan kalkıncaya kadar mücadelesini sürdürmekte kararlıdır.
Üyelerimize ve kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: BELEDİYE, iŞ, , SENDİKASI, “KAMUDA, TAŞERON, İŞÇİLERE, ÖZEL, STATÜ, DEĞİL,, AYRIMSIZ, KADRO, İSTİYORUZ…”,
Yorumlar
Haber Yazılımı