Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
25 Eylül 2014 - Perşembe 15:07
 
Bozkırın Tezenesi Kartal’da anıldı
NEŞET ERTAŞ, ÖLÜMÜNÜNÜN 2. YILINDA KARTAL’DA ANILDI
YAŞAM Haberi
 Bozkırın Tezenesi Kartal’da anıldı

Bozkırın Tezenesi Kartal’da anıldı

Ünlü halk ozanı Neşet Ertaş ölümün 2. yılında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen anma gecesinde anıldı.

“Zahidem”, “Neredesin Sen”, “Yalan Dünya” gibi unutulmaz türkülere imza atan , Türk Halk Müziğiʹne "Bozkırın Tezenesi" olarak anılan, son dönem Anadolu Türkmen/Abdal müziğinin en ünlü temsilcisi ve yorumcusu,Türk Halk Müziği’nde gönüllere taht kurmuş halk ozanı Neşet Ertaş, vefatının 2. yılında Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen törenle anıldı.

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen programda Araştırmacı-Yazar Ahmet Özdemir, ozanın yaşamı ve türküleri hakkında bilgiler verdi. Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Tatlıtürk ise Bozkırın Tezenesi olarak bilinen Ertaş’ın her biri anlam yüklü türkülerini seslendirdi. Kartal Belediyesi Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan, Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer’in yanı sıra kalabalık bir topluluğun katıldığı anma programında Ertaş’ın yaşamı ve sanat hayatı ile ilgili bilgiler aktarıldı ve usta ozan türküleriyle hatırlandı.

Ertaş’ın çocukluğundan başlayarak yaşadığı ortamı ve geçirdiği evreleri aktaran Araştırmacı-Yazar Ahmet Özdemir Ozan; Neşet Ertaş’ın her biri dillere pelesenk olmuş türkülerinin nasıl ortaya çıktığını da anlattı. Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Tatlıtürk ise Neşet Ertaşʹın seslendirdiği "Veda", "Yalan Dünya", "Gariban Dünyada Yüzü Gülmez" gibi unutulmayan türküleri sazıyla tekrar hatırlattı. Anma gecesine katılanlarında sık sık eşlik ettiği türkülerin yanı sıra Ertaş’ın yaşamından karelerde barkovizyon eşliğinde yansıtıldı.

Kendisine verilen devlet sanatçısı unvanını reddeden ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin verdiği nişanı kabul eden merhum sanatçı Ertaş’ın anıldığı gecede ünlü ozanın pek çok eseri seslendirildi. Yaşadığı dönemde UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi kabul edilen Ertaş’ın eserleri ile anıldığı programın sonunda Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gülcemal Fidan sahneye çıkarak, Araştırmacı-Yazar Ahmet Özdemir ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Mustafa Tatlıtürk’e Kartal Belediye Başkanı Op.Dr.Altınok Öz adına plaket takdim etti. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: , Bozkırın, Tezenesi, Kartal’da, anıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı