301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
24 Haziran 2016 - Cuma 11:08
 
Brexit Türkiye ile Ticareti Nasıl Etkileyecek?
Türkiyeʹnin Almanyaʹdan sonraki en büyük ihracat pazarı olan İngiltere, ABʹdeki geleceğini oyluyor.
DÜNYA Haberi
Brexit Türkiye ile Ticareti Nasıl Etkileyecek?

Uzmanlar, olası Brexitʹin Türkiye ile ticari ilişkileri nasıl etkileyebileceğini DW Türkçeʹye değerlendirdi.

Türkiyeʹnin 16 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle Almanyaʹdan sonraki en büyük ikinci ihracat pazarı olan İngiltere, yapılacak referandum ile Avrupa Birliğiʹnden çıkmayı oyluyor.

DW Türkçeʹye konuşan ekonomistlere göre, Brexitʹin gerçekleşmesi halinde iki ülke arasındaki ticaretin seyrini Britanyaʹnın çıkış sonrası durgunluğa girip girmeyeceği belirleyecek.Dünyanın beşinci büyük ekonomisi olan Britanyaʹnın Avrupa Birliğiʹnden ayrılıp ayrılmayacağını belirleyecek Brexit referandumunun sonucu tüm dünyada merakla bekleniyor.

Sonucun netleşmesine saatler kala, anketler hala başa baş bir yarışın yaşanacağını gösteriyor. Tüm kesimlerin üzerinde birleştiği nokta ise, Brexitʹin hayata geçmesi halinde hem AB içerisinde hem de küresel ekonomide önemli değişikliklerin gündeme geleceği yönünde. Özellikle İngiltere ekonomisinin Brexit sonrası durgunluğa girme ihtimali, küresel piyasalarda adeta ʹkabus senaryosuʹ olmuş durumda.

Öyle ki, son olarak dünyaca ünlü spekülatör George Soros, The Guardianʹa yazdığı makalede referandumunda sandıktan Brexit kararının çıkmasının sonucunu "Brexit çarpışması hepinizi fakirleştirecek, haberiniz olsun" sözleri ile tanımladı.

İşçi Partisi milletvekili Jo Coxʹun göçmen karşıtı aşırı sağcı bir kişi tarafından öldürülmesi sonrasında Britanyaʹnın birlik içinde kalmasına destek verenlerin sayısında artış gözlenmesine rağmen, uzmanlar hala referandumdan çıkacak sonuç konusunda kesin cümleler sarf etmekten kaçınıyor.İkinci büyük ihracat pazarı.

Peki, İngiltereʹnin AB üyeliğinden çıkması halinde Türkiye-İngiltere arasındaki ekonomik ilişkilerin geleceği nasıl şekillenecek?

Zira İngiltere, Türkiyeʹnin en önemli ticari partnerlerinin başında geliyor. Türkiyeʹnin 2015 sonu itibariyle 10,5 milyar dolarlık ihracatla Almanyaʹnın ardından ikinci büyük ihracat pazarı olan İngiltereʹden yapılan ithalat ise 5,5 milyar dolar civarında.

Dolayısıyla İngiltere, Türkiyeʹnin büyük ekonomiler içerisinde dış ticaret fazlası verdiği ender ülkelerden biri olarak öne çıkıyor.

Sektörel olarak bakıldığında ise turizm, otomotiv, giyim ve elektronik ev aletleri gibi sektörlerin İngiltere ile ticari ilişkilerde önemli yer kapladığı görülüyor.

Geçen yıl Türkiyeʹye gelen turistlerin yüzde 7,1ʹini de İngiliz vatandaşları oluşturuyor.

Resesyon ihtimali korkutuyor

DW Türkçeʹye konuşan Odeabank Ekonomik Araştırma ve Stratejik Planlama Müdürü Şakir Turanʹa göre, Brexitʹin Türkiyeʹye etkisi iki boyutlu olabilir.

İlk boyutun finansal piyasalar ve sermaye akımlarındaki değişim, ikincisinin ise Brexit sonrası resesyon riski olduğunu dile getiren Turan, " İngiltere ABʹden çıkma kararı alırsa küresel ekonomide İngiltere ve ABʹden başlamak üzere, orta vadede dış ticaret ve büyümenin kesintiye uğraması riski artacaktır. Böyle bir durumun Türkiye üzerinde de makroekonomik boyutta etkileri olabilecek" diyor.J

eopolitik sorunlar nedeniyle birçok ihracat pazarında sıkıntı yaşayan Türkiyeʹnin İngiltere kaynaklı bir talep daralmasından olumsuz etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getiren Turan, "Bunun yanında Brexitʹin uzun vadede ise ABʹnin kendi içindeki dengeleri değiştirebilecek ve Türkiye-AB ilişkilerini de etkileyebilecek politik sonuçlarının olabileceğini söyleyebiliriz" diye konuşuyor.

"Uzun vadede ilişkiler bozulmaz"

Öte yandan, Brexitʹin Türkiye-İngiltere arasındaki ticari ilişkileri önemli oranda etkilemeyeceğini düşünenler de var. İngiltereʹnin AB üyesi olduğu 1973ʹten bu yana hep ʹbir gözü dışarıdaʹ bir üye olduğuna işaret eden Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) G-20 Çalışmaları Direktörü Dr. Sait Akman, "ABʹden çıkış Thatcher döneminden bu yana tartışılan bir olgu. İngiltere ABʹnin belki de en liberal ekonomisi olarak, dış dünya ile ticari ilişkileri iyi yönetecek politikalar oluşturacaktır" diyor. Brexitʹin kısa vadede Türkiye ile ticari ilişkilerde bir durgunluk yaratsa da orta ve uzun vadede ticari ilişkilerde keskin bir değişiklik yaşanmayacağını savunan Akman, "ABDʹnin İngiltereʹnin en önemli müttefiki olması da unutulmamalı. ABD ile imzalanacak bir serbest ticaret anlaşması ve TTIPʹe taraf olmak, İngiltere ekonomisi açısından önemli adımlar olacaktır" şeklinde konuşuyor.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Brexit, Türkiye, ile, Ticareti, Nasıl, Etkileyecek?,
Yorumlar
Haber Yazılımı