301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Haziran 2017 - Pazartesi 11:16
 
Brüksel'de Maras Konferansi 6 Haziran'da toplaniyor...
Maras Konferansı 6 Haziran’da Bürksel’de AB Parlamenterlerinin katılımıyla toplanıyor.
DÜNYA Haberi
Brüksel'de Maras Konferansi 6 Haziran'da toplaniyor...

Maras Grisimi’nin, Avrupa Parlamenotsuyla oganize ettigi Demokratik Alevi Federasyonu-FEDA, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu-AABK ve Brüksel Kürt Ensitüsü‘nün destekledigi “Soykirim kiskancinda MARAS” konulu konfernas 6 Haziran 2017’de AB’nin Brükseldeki parlamento binasinda gerçeklestirilcek.

Hazırlık komitesinden yapilan açıklamada, Maras katliamının unutulmamasi, dogru anlaşılması ve katliamla yüzleşmek için kamuoyu baskısının yaratılmasının amaçlandığı belirtildi.

Açiklamada, “Bu konferansla daha çok görünür olacak olan Maraş Katliamı’nın yargılama sürecinin adaletsizliği, hukuksuzlugu, zaman içinde daha ayrıntılı olarak ele alınacak ve yeniden yargılama sürecinin pratikleştirilmesi gündeme gelebilecektir” denildi.

Açiklamanin devami söyle:

“Asil amaç Maras Katliamı’yla nihai bir yüzleşme ve bu katliamı bütün boyutlarıyla mahkum etmektir. Maras Katliamı’nın hesabının sorulması sürecinde, ulusal ve uluslarası her araç yöntem ve zemin değerlendirilecek ve bu süreç Maraş Katliamı’yla istenen yüzleşme gerçekleşene kadar devam edecektir. Bu kapsamda yapılmasi gereken çok sayıda faaliyet olduğunu belirtmek gerekir. Ancak bunun uzun vadeli ve çok yönlü katkılar gerektiren bir süreç oldugunu da gözönünde bulundurmak gerekmektedir.”

AÇILIS KONUŞMASINI MARAş KATLiAMI TANIGI YAPACAK

Konferansta açilis konusmasini, Avrupa Parlamentosu milletvekilinin yaninda, Maraş Katliami tanigi Maviş Toklu ve Maraş Girisimi üyesi Mehmet Demir gerçeklestirecek.

“Etno dinsel arindirma sürecinde Maraş” başlikli konferansın ilk oturumunun moderatörlügü Maraş Girisimi Eşbaskani ve Gazeteci Elif Sonzamanci tarafindan yapilacak. İlk bölümde konusmaci olarak , Arastirmaci YazarAziz Tunç “Maras Katliamı ve Gizlenen Gerçekler” konusunu ele alirken, HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Maras Katliamı ve Günümüzdeki Yansımalari” hakkında bilgi verecek. Katliamdan bir yıl sonra Maraş’a giderek katliami yasayan kadınlarla görüşüp Kiran Resimleri adinda kitaplaştıran Yazar Inci Aral ise katliam sonrasi travma ve tanıklıklarını aktaracak.

MARAS KATLIAMI DAVASI SÜRECINDE NELER YASANDI?

Moderatörlügü Gazeteci Sükrü Yıldız tarafından yapilacak ikinci oturumda Maras Katliamı davasının avukatlarından İbrahim Sinemillioglu ve Seyit Sönmez 38 yıllık adalet arayışı hakkında sunum yapacak. Konferansta son olarak Maraş Girişimi Esbaşkanı Mehmet Üstek, Maras Girişimi’nin Rolü ve görevleri üzerine bir sunum yapacak.

AVRUPA PARLAMENTOSU MILLETVEKILLERI DE SUNUM YAPACAK

Konferansta Avrupa Parlamentosu milletvekillerinden, Avrupa Konservatif ve Reformist Grubu’ndan Mark DEMESMAEKER, Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifaki Grubu’ndan Costas MAVRIDES, Yeşiller Grubu’ndan Bodil VALERO da birer sunum gerçeklestirecek.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Brüksel'de, Maras, Konferansi, 6, Haziran'da, toplaniyor..., ,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Brüksel'de Maras Konferansi 6 Haziran'da toplaniyor...
Brüksel'de Maras Konferansi 6 Haziran'da toplaniyor...
Brüksel'de Maras Konferansi 6 Haziran'da toplaniyor...
Yorumlar
Haber Yazılımı