301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Temmuz 2016 - Perşembe 01:34
 
Cameron İstifasını Verdi, Yeni İngiltere Başbakanı May Görevde
İngiltereʹde Başbakan David Cameron resmi olarak istifasını Kraliçeʹye sundu.
DÜNYA Haberi
Cameron İstifasını Verdi, Yeni İngiltere Başbakanı May Görevde

Theresa May, David Cameronʹda görevi devralıp başbakan olarak resmen göreve başladı.

David Cameron, Kraliçeʹye istifasını sunarak 6 yıldır yürüttüğü Başbakanlık görevinden ayrıldı.

Kraliçeʹnin görevlendirmesiyle, 59 yaşındaki Başbakan Theresa May göreve başladı.

Theresa May, Thatcherʹdan sonra ülkenin ikinci kadın Başbakanı oldu.

Veda konuşması yaptı

Başbakanlık Konutuʹnda veda konuşması yapan Cameron, bu ülkeye hizmet etmekten gurur duyduğunu dile getirdi. Buckingham Sarayıʹna hareketinden önce Cameron, her kararının doğru olduğunu düşünmemesine karşın, Bugün inanıyorum ki ülkemiz çok daha güçlü. Politikacılar, politikaları hakkında konuşmaktan hoşlanırlar ancak işin sonunda bütün bunlar insanların yaşamları ile ilgilidir diye konuşarak hükümetin, istihdam, sağlık ve savunma politikalarına dikkat çekti. Konuşmasında ekonomi, sosyal ve dış ilişkiler konularındaki başarılarına vurgu yapan Cameron, son 6 yıllık süreç içinde halkın çıkarları için çok sayıda harika iş başarıldığını dile getirdi.

Başbakanın veda konuşmasını, eşi ve çocukları da yanında izledi.

Cameron konuşmasının sonunda eşi ve çocukları ile birlikte Başbakanlık Konutu önünde Başbakanlık çalışanlarına ve medya mensuplarına veda etti.Oturuma son kez katıldıDavid Cameron parlamentoda, Başbakanʹa ana muhalefet lideri ve milletvekillerinin sorular yönelttikleri ʹbaşbakana sorular haftalık oturumunda son kez konuştu.

Cameron daha sonra, İngiltere Kraliçesiʹnin resmi konutu Buckingham Sarayıʹna eşi Samantha ve üç çocuğuyla giderek, Kraliçe 2. Elizabethʹe istifasını sundu.

2010 yılından bu yana İngiltere Başbakanı olan 49 yaşındaki David Cameron, burada yaklaşık yarım saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

Maliye bakanı istifa etti

Cameronʹın istifasının ardındana Theresa May, Kraliçe 2. Elizabeth tarafından hükümeti kurmaya davet edildi. Yeni lider May, eşiyle birlikte Başbakanlık resmi konutu ve çalışma ofisi olan 10 Numara Downing Streetʹe geldi.

May, başbakanlık konutu önünde yaptığı konuşmada, ʹtek ulusʹ hükümetine liderlik yapacağını vurguladı.

Yeni başbakan, yeni kabine atamalarına hemen başlayarak, David Cameronʹa yakın bir isim olan Maliye Bakanı George Osborneʹun görevinden istifa etmesiyle boşalan göreve eski dışişleri bakanı Philip Hammondʹı atadı.

İngiltereʹnin yeni Demir Leydiʹsi

Sert mizacı nedeniyle ülkenin ilk kadın Başbakanı Margaret Thatcherʹa benzetilen ve İngiltereʹnin yeni Demir Leydisi olarak görülen Theresa May, daha önce İçişleri Bakanlığı görevindeydi. AB referandumu sürecinde ülkenin ABʹde kalmasından yana tutum almış olan yeni başbakan, referandumun ardından yaptığı açıklamada, Brüksel ile ABʹden çıkış müzakerelerini başlatacak olan Lizbon Antlaşmasıʹnın 50ʹnci maddesinin yıl sonundan önce yürürlüğe sokulmaması gerektiğini söylemişti.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Cameron, İstifasını, Verdi,, Yeni, İngiltere, Başbakanı, May, Görevde,
Yorumlar
Haber Yazılımı