301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Mayıs 2020 - Pazar 00:55
 
Çarşıʹya beraatin bozulması istendi
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Gezi eylemlerine ilişkin Beşiktaş taraftar grubu Çarşı’nın lider ve üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında “hükümeti devirmeye teşebbüs” ve “suç örgütü kurma ve yönetme” suçlarından verilen beraat kararının bozulmasını istedi.
BÖLGE HABERLERİ Haberi
Çarşıʹya beraatin bozulması istendi

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gül tarafından hazırlanan tebliğname, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar hakkında verdiği beraat kararının bozulması istenen tebliğnamede, “Cumhurbaşkanlığı’nın suçtan doğrudan zarar görüp davaya katılma hakkı bulunduğu halde, dava ve duruşmalardan haberdar edilmeksizin yargılamaya devam edilip hüküm kurulması” bozma nedeni olarak gösterildi.

Tebliğnamede, eylemlerin DEV-YOL, PKK/ KCK, DHKPC, TKP/ML-TİKKO, MLKP gibi yasadışı silahlı terör örgütleri ile marjinal grupların gösteri ve eylem platformuna dönüştürüldüğü öne sürüldü ve İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2009/74 Esas sayılı (Osman Kavala) dosyasında Gezi eylemlerine ilişkin kapsamlı yargılamanın bulunduğu belirtildi. Sanıkların ayrıca kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak ya da katılanları yönlendirmek suçundan da cezalandırılmaları istendi.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Çarşıʹya, beraatin, bozulması, istendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı