301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Temmuz 2021 - Cumartesi 00:41
 
Çekmeköyʹdeki cinayette Sedat Peker ile bağlantılı oldukları iddia edilen 10 şüpheliden 2ʹsi tutuklandı
İstanbul Çekmeköyʹde 2017 yılında Cahit Çetinʹin öldürülmesiyle ilgili yapılan operasyonda gözaltına alınan ve Sedat Peker ile bağlantılı oldukları iddia edilen 10 kişiden 2ʹsi tutuklanarak cezaevine gönderildi.
ASAYİŞ Haberi
Çekmeköyʹdeki cinayette Sedat Peker ile bağlantılı oldukları iddia edilen 10 şüpheliden 2ʹsi tutuklandı

Çekmeköyʹde 31 Ağustos 2017ʹde Cahit Çetinʹin öldürülmesiyle ilgili tutuklanan 4 kişinin ardından İstanbul merkezli Aydın, Yalova ve Düzceʹde yeni operasyon düzenlendi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığıʹnca yürütülen soruşturmada 13 kişi hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenilirken 10 kişi gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kartalʹdaki Anadolu Adalet Sarayıʹna getirilen şüphelilerden 5ʹi savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Savcılık diğer 5 şüpheliyi de tutuklanma talebiyle hakimliğe sevk etti. 

ˮReis Sedat Pekerʹi müvekkilim olması nedeniyle tanırımˮ

Şüpheli Avukat Ayhan S. hakimlik sorgusunda önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirterek, ˮKasten öldürme olayının gerçekleştiği tarihte ben Kuşadasıʹndayım. Yusuf Y. isimli şahsın bana nasıl ulaştığını bilmiyorum, muhtemelen bir tanıdıklarının önerisi üzerine bana gelmişlerdir. Özkan İ.ʹyi müvekkilim olan Yusuf aracılığıyla göndermiş olduğu dilekçe nedeniyle cezaevinde ziyaret ettiğimden tanırım.

Kendisini ziyaret ettiğim sırada avukatı da yanımızda bulunmaktaydı.

ʹBu dilekçeyi açıklarsan kendine hasım yaparsınʹ şeklinde herhangi bir beyanım olmamıştır.

Kendisini kesinlikle tehdit etmedim. Yusuf Y. ve Özkan İ.ʹyı emniyette teslim olmadan önce benimle iletişime geçtikleri yönündeki tespiti kabul etmiyorum.

Böyle bir iletişim olmamıştır. Reis Sedat Pekerʹi müvekkilim olması nedeniyle tanırım. Ben kendisinden herhangi bir şekilde emir talimat almadım. Kendisinin birçok davasına avukatı olarak katılmışımdır. Suçlamayı kabul etmiyorumˮ şeklinde ifadeler kullandığı öğrenildi. 

ˮKimseye anlatma arkasında Reis Sedat Peker varʹ dediˮ

Şüpheli Ozan B. ise sorgusunda ˮOlay günü ben, Ufuk ve Burçinʹi havaalanından alıp Çekmeköy tarafına geçtik. Yolda Ufuk bir yere uğradı.

 

Orada başka bir araca 3 kişi daha binip, 2 araç şeklinde Çekmeköy tarafına devam ettik. Daha sonra yolda biz Burçinʹi araçtan indirdik. Burçin yürüyerek devam etti, diğer araç da Burçinʹi takip etti. 3-4 dakika sonra silah sesleri duyduk. Ben ne oluyor diye Ufukʹa sorduğumda kendisi bana ʹAbi ben sana daha sonra anlatırımʹ dedi. Otele geçince olayı anlattı. ʹSen bu kişileri bilmiyorsun ailen ve çocukların var. Kimseye anlatma arkasında Reis Sedat Peker varʹ dedi.ˮ şeklinde ifade verdiği öğrenildi

ˮSedat Pekerʹden talimat almadımˮ

Şüpheli Burçin B.ʹnin ise ˮOlay yerine beni Ufuk ve Ozan bırakıp gitmişlerdi. Olay bir anda meydana geldi. Olay öncesinde Ayhan S. ile aynı yerde baz vermemiz tamamen rastlantıdır. Metin Y.ʹyi, Cahit aracılığıyla tanımıştım. Olaydan sonra Cahitʹe ilişkin tek tanıdığım o olduğu için onu aradımˮ dedi.

Burçin B. ifadesinde Sedat Pekerʹle ilişkisinin normal bir vatandaş gibi olduğunu öne sürerek, ˮMitinglerine katılıyordum, bazen evine meyve götürüyordum. Kendisi ile ilgili başka bir irtibatım yoktur. Reis Sedat Pekerʹden hiçbir şekilde talimat almadım. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorumˮ ifadelerini kullandı. 

Diğer şüpheliler de üzerlerine atılı suçlamayı kabul etmedi

2 şüpheli tutuklandı 

Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, şüpheliler Burçin B. ve Ozan B.ʹnin ˮKasten öldürmeˮ, ˮSuç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmaˮ suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderilmesine karar verdi.

Hakimlik, tutuklanma talebiyle sevk edilen avukat Ayhan S., Metin Y. ve Yavuz Ç.ʹnin tutuklanma talebini reddederek haklarında imza ve yurt dışına çıkmamak şeklindeki adli kontrol tedbirlerini uyguladı. (DHA)

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Çekmeköyʹdeki, cinayette, Sedat, Peker, ile, bağlantılı, oldukları, iddia, edilen, 10, şüpheliden, 2ʹsi, tutuklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı