Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
22 Ocak 2019 - Salı 21:27
 
Cevizli Tekel Arazisi İmar Planları Resmi Gazetede Yayımlandı
Kartal'daki özelleştirme kapsamındaki Cumhuriyet dönemi endüstri mirasları arasında yer alan ve 3. derece doğal sit alanı statüsünde olan Cevizli Tekel Fabrikası arazisine ticari merkez, konut ve otel yapılacak.
GÜNDEM Haberi
Cevizli  Tekel Arazisi İmar Planları Resmi Gazetede Yayımlandı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın özelleştirme kapsamında bulunan Kartal ve Küçükçekmece’deki arazilere ilişkin hazırladığı imar planları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan imzalı kararlardan ilki Kartal’daki eski Tekel arazisi ile ilgili alındı.

Buna göre, mülkiyeti Sümer Holding A.Ş ile birleştirilerek tüzel kişiliği sona erdirilen TTA Gayrimenkul A.Ş adına kayıtlı yaklaşık 27 dönümlük Kartal Çavuşoğlu Mahallesi’ndeki arazi ‘ticaret-turizm-konut-yol’ alanına alındı. Bu arazideki imar planında emsal 1.80, yükseklik de 80 metre olarak belirlendi.

 

Diğer karar da Küçükçekmece Halkalı’daki yaklaşık 26 dönümlük hazine arazisi için alındı.

 

Mülkiyeti Maliye’ye ait Küçükçekmece Halkalı’daki arazi ‘ticaret konut, raylı toplu taşıma istasyonu, park ve yol’ fonksiyonuna alınarak emsal 1.50, yükseklik de ‘serbest’ olarak belirlendi.

Kararlara tepki gösteren CHP’li İBB Meclis Üyesi Nadir Ataman, parsel bazındaki imar düzenlemeleri ile mevcut yoğunlukların çok üzerine çıkıldığına ve dikey yapılanma kararları alındığına dikkat çekti.

Erdoğan: Biz bu şehre ihanet ettik, ediyoruz

AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana gökdelen sayısı giderek arttı. Yeşil alanların pek çoğu da kademe kademe inşaata dönüştürülüyor.

Yaklaşık iki senedir yatay mimariye geçilmesi gerektiğini savununan Erdoğan’sa bir konuşmasında bir dönem belediye başkanlığını da yaptığı İstanbul’a ‘ihanet ettiğini’ söyleyerek, “Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum” demişti.

Yatay mimari konusuyla ilgili yasal bir düzenleme henüz yapılmış değil.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Cevizli, , Tekel, Arazisi, İmar, Planları, Resmi, Gazetede, Yayımlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı