Haber Detayı
21 Aralık 2020 - Pazartesi 22:11
 
CHP Grup Başkanvekili Özkoçʹtan lise diploması sahte çıkan AKPʹli Yerlikayaʹya: Sende kızaracak yüz varsa bir an önce istifa edersin
CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, mahkemenin sahte lise diploması kullandığı kanaati verdiği Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, eski AKP milletvekili Hamza Yerlikaya’ya, ˮSende kızaracak yüz varsa bir an önce istifa edersinˮ dedi.
GÜNDEM Haberi
CHP Grup Başkanvekili Özkoçʹtan lise diploması sahte çıkan AKPʹli Yerlikayaʹya: Sende kızaracak yüz varsa bir an önce istifa edersin

Yerlikayaʹnın belgede sahtecilik suçundan yargılandığı davanın kararı ortaya çıkmıştı. Açıklanan kararda, ʹʹMevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir” denilmişti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da, “Doktoralı gençlerimiz bile işsizlikten evde otururken, lise diplomasının sahte olduğu mahkeme kararıyla tespit edilen Sarayzade Hamza Yerlikaya devletten 4 maaş almaya devam ediyor” diyerek bu duruma tepki göstermişti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya sahte lise diploması kullanmışTwitter hesabı üzerinden açıklama yaparak “hodri meydan” diyen Yerlikaya, hafta sonunda ˮEğer benim diplomasız olduğumu ve 4 maaş aldığımı ispat edersen ben herkesten özür dileyip siyaseti bırakıyorum. Aksi durumda sen ne yapacaksın? İspat edemezsen milletvekilliğinden istifa edecek misin?ˮ paylaşımını yaptı.

Yerlikaya, bugün bir paylaşım daha yaparak diplomasının sahte olmadığını öne sürmeye devam etti.

Diplomasını CHPʹli Özkoçʹtan istemeyi sürdüren, Yerlikaya, ˮTasması kimin elinde olduğu belli olmayan @enginozkoc! Şimdi iyi dinle; eğer benim diplomasız olduğumu ve 4 maaş aldığımı ispat edersen ben herkesten özür dileyip siyaseti bırakıyorum. Aksi durumda sen ne yapacaksın?

İspat edemzsen milletvekilliğinden istifa edecekmisin.

Hodri meydanˮ dedi.“Sahte olan diplomayı bilerek kullandı”Bu açıklama üzerine Özkoç, sözlerinin kanıtı olarak bu kez mahkeme kararını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 22 Ocak 2001 tarihli gerekçeli kararında, Yerlikaya için şu hükmü içeriyor:“Güreş Sporunda Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu olan sanık, aşamalardaki savunmalarında tanımadığı bir şahsın kendisine gelerek ‘neden yüksek tahsil yapmadığını’ sorduğunu ‘ortaokul mezunu olduğunu lise mezunu olmadığından yüksek tahsili yapmadığını’ söylediğini diğer şahsın bunu ‘hallederiz’ diye söylediğini, daha sonra bu şahsın İmrahor Meslek Lisesi’nden alınmış diplomayı kendisine getirerek verdiğini bu diploma ile  Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’na kaydını yaptırdığını savunmuştur.

Sanığın kullandığı diploma sahte olup bu sahteliği yapanlarla dayanışyma içine girdiğine, bu suça katıldığına dair herhangi bir delil yoktur. Mevcut delil durumuna göre ancak sanığın sahte olan diplomayı bilerek kullandığı söylenebilir.”

“Kızaracak yüzün varsa istifa edersin”

Bunun üzerine Özkoç, şöyle konuştu:ˮBunca yalana cevabımdır.

Hamza Yerlikaya... Sen İmrahor Meslek Lisesi adına düzenlenmiş sahte diplomayı alıp Gazi Üniversitesi Spor Okulu’na kayıt yaptırdın mı?

Yaptırdın. Bundan dolayı mahkemeye verildin mi?

Mahkemeye verildin. Peki suçlu bulundun mu?

İşte sana şimdi gönderiyorum, mahkeme kayıtlarını...

Suçlu bulundun. Şimdi sen sahtekarlıktan suçlu bulunan bir kişi olarak, nasıl oluyor da milletvekili seçilebiliyorsun, nasıl oluyor da cumhurbaşkanı danışmanı olabiliyorsun, nasıl oluyor da Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliğine atanıp milyonlarca lira para alabiliyorsun, nasıl oluyor da hala Bakan Yardımcısı görevini sürdürebiliyorsun?

Senin bundan sonra ne yaptıkların beni hiç ilgilendirmez.

Bu iktidar sahtekarları Bakan Yardımcısı, hırsızları büyükelçi yapıyor.

Biz bununla mücadele ediyoruz. Bu ülkenin temiz, liyakat sahibi evlatları hak ettikleri makamlara gelsin diye uğraşıyoruz. 

Sen de kızaracak yüz varsa bir an önce istifa edersin.''

Yerlikaya’nın sahte diploması Meclis gündeminde

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da Hamza Yerlikaya hakkında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için TBMM Başkanlığıʹna soru önergesi verdi.

Kaya, “Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Hamza Yerlikaya’nın görevleri devam etmekte midir?

Yerlikaya görevlerine devam etmekte ise bu uygulama kanunlara aykırı değil midir?

Hamza Yerlikaya görevlerinden alınacak mıdır?

Cumhurbaşkanlığına ve değer kamu kurumlarına sahte diploma veren Hamza Yerlikaya hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır” sorularını yöneltti. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: CHP, Grup, Başkanvekili, Özkoçʹtan, lise, diploması, sahte, çıkan, AKPʹli, Yerlikayaʹya:, Sende, kızaracak, yüz, varsa, bir, an, önce, istifa, edersin,
Yorumlar
Haber Yazılımı