301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Eylül 2017 - Perşembe 11:26
 
CHP'liler Munzur'da Hes ve Barajlara 'Hayır' Yürüyüşü Düzenledi
TUNCELİ'de Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan CHP'liler, Munzur Vadisi'nde yapımı planlanan HES ve barajların iptal edilmesi için protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.
DİĞER Haberi
CHP'liler Munzur'da Hes ve Barajlara 'Hayır' Yürüyüşü Düzenledi

Tunceli  CHP İl Teşkilatı,  Munzur çayı üzerinde  HES ve barajların yapılması ile ilgili projelere tepki göstermek üzere yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe  CHP Grup Başkanvekili  Engin Altay,  Tunceli  Milletvekili  Gürsel Erol, Maltepe Belediye Başkanı  Ali Kılıç, İstanbul  Bakırköy Belediye Başkanı  Bülent Kerimoğlu,   Beylikdüzü Belediye Başkanı  Ekrem İmamoğlu,  İzmir  Bornova Belediye Başkanı  Olgun Atilla ile birlikte birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve çok sayıda partili katıldı.

Ellerine ' Munzur'da barajlara ve  HES'ler hayır' yazılı dövizler taşıyan grup, Cumhuriyet Meydanı Yeraltı Çarşısı'nda bir araya geldi. Yürüyüş öncesi konuşan milletvekili Erol,  CHP'nin, hükümetin yaptığı yanlış politikalar karşısında artık alanlara çıktığını belirterek, şunları söyledi:

 

" Hükümet son yıllarda birçok yanlış politika izlemeye başladı. Biz  CHP'lililer olarak bu yanlış politikalar karşısında alanlara çıkarak, yüksek sesle sesimizi duyurmaya başladık.  Tunceli halkı her konuda  Türkiye'de örnek olmuştur. Necmettin Öğretmen katledildiği sırada bu meydanda, halk ile birlikte Necmettin Öğretmenin katledilmesini ve terörü protesto ettik.  Dersim halkının kutsal saydığı inanç merkezi olan, Aleviler için kutsal sayılan  Munzur üzerinde yapılması planlanan  HES'lere ve barajlara karşı sesimizi yükseltiyoruz. Bugün burada munzur özgür aksın diye,  Munzur'a kelepçe vurulmasın diye, kutsal mekanlarımıza  HES yapılmasın diye toplandık ve tepkimizi dile getireceğiz.  Munzur Baba bizim inanç merkezimiz, kutsal mekanımızdır.  Munzur'a asla baraj yada  HES yaptırmayacağız. Munzur'a  HES yapılmaması için bütün bürokratik girişimlerde bulunacağım, bütün  HES projelerinin iptal edilmesini talep edeceğim. Eğer girişimlerim  sonuç vermez,  HES yapım kararı verilirse,  Munzur Vadisi'ndeki bütün  HES ve baraj projeleri iptal edilinceye kadar  Dersimmeydanında  Dersim halkına söz veriyorum, TBMM'de oturma eylemi yapıp iptal kararı verilinceye kadar meclisi terk etmeyeceğim."

Yapılan konuşmalardan sonra en kadınların yar aldığı bin dolayında  CHP'li, Munzur'da  HES ve barajlara 'hayır' yazılı dövüzleri taşıyarak, yaklaşık 3 kilometre yürüdükten sonra  Munzur ve  Pülümür çaylarının birleştiği Gola Çetu Parkı'na geldi. Burada Munzur Çayı'na karanfil bırakan kalabalık, daha sonra sessizce dağıldı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: CHP'liler, Munzur'da, Hes, ve, Barajlara, 'Hayır', Yürüyüşü, Düzenledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı