Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
04 Şubat 2019 - Pazartesi 21:44
 
CHP Maltepe'de Başkan Kim Olacak Krizi Mi ?
İstanbul’da merakla beklenen Maltepe’de Belediye Başkan Adayı kimin olacağı halen açıklanmadı.
SİYASET Haberi
CHP Maltepe'de Başkan Kim Olacak Krizi Mi ?

CHP Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi haftasonu, açıklanmayan adayları belirlemek için toplandı. Tartışmalı ve sert geçen toplantı sonunda, çoğu kritik önemdeki ilçelerin adayları belirlendi.

İstanbul’da merakla beklenen Şişli, Kadıköy, Küçükçekmece gibi ilçeler belirlenirken Maltepe’de kimin aday olacağı halen açıklanmadı.

Maltepe’de, mevcut belediye başkanı Ali Kılıç da dahil olmak üzere 15 kişi aday adayı olduğunu açıkladı.

Ancak, gelinen süreçte, 14 aday adayı Ali Kılıç’ın karşısında birlikte hareket etme kararı aldı. Oluşan birliğin talebi “aramızdan biri olsun ama Maltepeli ve CHP örgütünden olsun” idi.

 

Yapılan anketlerde Cemal ATAGÜL Başkan Adaylığına En yakın isim ve Parti tabanından da destek görüyor.

 

Kılıç’a muhalif isimler, Ali Kılıç’la ilgili iddiaların olduğu bir dosyayı CHP lideri Kılıçdaroğlu’na teslim etti.

 

Kılıçdaroğlu ise, “Ali Kılıç da bir dosya getirdi. Her iki dosyayı da Akif Hamzaçebi’ye teslim ettik. O inceleyecek nihai kararı onunla vereceğiz” dedi.

 

MYK’DA TARTIŞMA

Peki, İstanbul’un ilçelerinin ilk kez konuşulduğu MYK toplantısında Maltepe konusunda neler yaşandı? Kılıçdaroğlu, MYK toplantısında, Ali Kılıç ismine tepki geleceğini görerek, “Maltepe konusu bende” dedi ve Maltepe’yi tartıştırmadı.

Parti Meclisi’nde ise Ali Kılıç’ın karşısındaki aday adaylarından Ercan Köymen’in aday olması için önerge verilecekken İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun istifa ettiği haberi geldi. Maltepe adaylığı Parti Meclisi’nde konuşulamadı.

Bu hafta gerçekleşen MYK toplantısında ise; Maltepe’de Ali Kılıç ismi üzerine tartışmalar yaşandı. Tartışmaların ardından Kılıçdaroğlu, Maltepe konusunu kapattı. CHP lideri, oylanması için Parti Meclisi’ne Ali Kılıç ismini gönderdi. Ancak, devreye Akif Hamzeçebi’nin girmesiyle isim geri çekildi.

 

KILIÇDAROĞLU YETKİ İSTEDİ TÜZÜK TARTIŞMASI BAŞLADI

 

Parti Meclisi’nde Bayraklı konusunda kriz çıkınca, Kılıçdaroğlu toplantıya ara verdi ve MYK’yı topladı. Sert geçen toplantının ardından tekrar Parti Meclisi’ne gelen Kılıçdaroğlu, adayları belirlemek için yetki istedi. Parti Meclisi’nde Selin Sayek Böke’nin başını çektiği Sol Gelecek grubunun karşı oyuna rağmen, Kılıçdaroğlu 43’e karşı 14 oyla yetki aldı.

Kılıçdaroğlu’nun aldığı yetki, yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. CHP lideri, aldığı yetkiyle birlikte belirlenen adaylar da dahil olmak üzere istediği yeri değiştirme, belirleme hakkına sahip oldu.

Parti Meclisi’ndeki muhalif isimler parti tüzüğünde böyle yetki devrinin olmadığını ileri sürdü. Oylamanın çift pusula ile yapılmasına da tepki gösteren isimler, Parti Meclisi üyelerinin kullanmadıkları pusulaların geri toplandığını böylelikle kimin ne oy verdiğinin belirlendiğini söylediler.

Bu süreçten sonra Maltepe konusunda iki ihtimal bulunuyor. Kılıçdaroğlu tüm tepkilere rağmen Ali Kılıç’ı aday gösterebilir ya da başka bir aday adayına emanet edebilir.

İLÇE ÖRGÜTÜNDEKİ PLANLAR

Maltepe İlçe Örgütü’nde neler planlanıyor sorusuna ilişkin ise kulislerde farklı planlar konuşuluyor. İlçe örgütü ve 13 aday adayı da şuanda farklı reflekslerde.

Masalardaki planlardan ilki eğer Ali Kılıç aday gösterilirse, Maltepe’den Ankara’ya adalet yürüyüşü yapmak.

İkincisi ise Maltepe Belediyesi’nin eski başkanı Mustafa Zengin önderliğinde DSP ile seçime girilmesi.

Maltepe’de CHP’nin ittifak kurduğu İYİ Parti’nin de Ali Kılıç ismine şerh koyduğu ileri sürüldü.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: CHP, Maltepe'de, Başkan, Kim, Olacak, Krizi, Mi, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı