301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Mayıs 2017 - Pazar 15:11
 
CHP’nin AİHM’e Başvuru Haziran Ayında Olacak.
CHP’nin referandum sonuçlarına ilişkin haziran ayı başında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuracağı belirtildi.
SİYASET Haberi
CHP’nin AİHM’e Başvuru Haziran Ayında Olacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz oy pusulalarını ve zarflarını geçerli saymasının damga vurduğu seçimin ardından, yurdun birçok yerinde yapılan eylemlerde sonuçların ‘şaibeli’ olduğu sesleri yükselmişti.

CHP, referandumun iptali için YSK’ya başvurmuş ancak ‘ret’ yanıtı almıştı.

Bunun üzerine CHP, YSK’ya yaptığı itirazın ardından Danıştay’a idari dava açarak YSK’nın referandum sonuçlarını kesin olarak açıklamasının yürütmesinin durdurulmasını istemişti. Ancak Danıştay da CHP’nin başvurusunu reddetmişti.

CHP, son olarak AİHM’e başvurmaya karar vermişti.

Başvuru Haziran’da

Cumhuriyet’ten Erdem Gül’den haberine göre, CHP’nin takvimine göre AİHM’e başvuru haziran ayı başında olacak.

CHP adına Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan tarafından yürütülen başvurunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ek-1 Protokolü 3’üncü maddesi çerçevesinde oluşturulması benimsendi.

Bu madde, “Yüksek Sözleşmeci Taraflar, yasama organının seçilmesinde halkın kanaatlerinin özgürce açıklanmasını sağlayacak şartlar içinde makul aralıklarla gizli oyla serbest seçimler yapmayı taahhüt ederler” hükmünü taşıyor.

Referandum kampanyası sürecindeki eşitsizlikler ve 16 Nisan’daki mühürsüz oy kararının neden olduğu tüm uygulamalar CHP’nin başvurusunda yer alacak.

‘İçtihatları değiştirecek ihlaller oldu’

Geçmişte AİHM’de yargıçlık yapan eski CHP milletvekili Rıza Türmen ve geçmişte Dışişleri Bakanlığı’nda hukukçu olarak çalışan Türkiye Barolar Birliği Bilim Danışma Kurulu üyesi avukat Münci Özmen gibi isimlerden uzman desteği alan CHP’de başvuruyu yürüten Tezcan sonuçtan umutlu olduklarını ifade etti: “AİHM’in seçimlere ilişkin bugüne kadarki içtihatlarının bizim lehimize olmadığının farkındayız. Ancak 16 Nisan referandumunda yaşananlar bugüne kadar yapılan seçimlere benzemeyen şeylerdi. Herkesin gözünün önünde kampanya sürecinde serbest seçim hakkının ihlaline dair yaşananlar var. Ama onun da ötesinde açık bir tam kanunsuzluk var. Mühürlü oylar meselesi. Dolayısıyla 16 Nisan referandumunda AİHM’in içtihatlarını değiştirecek nitelikte olaylar yaşandı. Biz, başvurumuzun kabul edilebilir bulunarak AİHM’in içtihat değişikliğine gidip esastan inceleyeceğine inanıyoruz.”

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: CHP’nin, AİHM’e, Başvuru, Haziran, Ayında, Olacak.,
Yorumlar
Haber Yazılımı