301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Kasım 2017 - Çarşamba 11:06
 
CHPʹnin Meclis Başkanı adayı belli oldu
CHP nin Meclis Başkanı adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel olacak.
SİYASET Haberi
CHPʹnin Meclis Başkanı adayı belli oldu

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaptığı açıklamada, adaylık sürecinin başlamasının ardından gelecek hafta TBMM Başkanlığı adaylığı için başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

Özel, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Engin Özkoç ve kendi imzasıyla TBMM Başkanlığı için CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel adına adaylık başvurusunda bulunacaklarını açıkladı.

AK PARTİ NİN ADAYI KİM OLACAK?

AK Parti nin Meclis Başkanı adayının da yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ın, AK Partili milletvekilleri ile bir araya geleceği görüşmede gündeme gelebileceği belirtiliyor. Habertürk Ankara dan Çimen Çetin in aktardığına göre, 12 Kasım da da İsmail Kahraman ın bir açıklama yapması bekleniyor. AA nın aktardığına göre, Özel, geçmişte yaptığı görevler, Meclis te tüm partiler tarafından takdir edilen devlet adamı kimliği, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ndaki katkıları dikkate alındığında Meclis i en iyi yönetecek adayın Zekeriya Temizel olacağını belirtti.

MHP VE HDP NİN ADAYI KİM OLACAK?

MHP nin de Meclis Başkanlığı seçimi için kendi adayını çıkaracağı belirtiliyor.

Habertürk TV de yer alan habere göre, HDP nin ise tutuklu Hakkari Milletvekili Selma Irmak ı aday göstermesi bekleniyor.

Tüm milletvekillerinden Temizel için destek isteyen Özel, Meclis in yapacağı her seçimin, tutuklu milletvekilleri sorunu nedeniyle buruk olacağını vurgulayarak, Tutuklu milletvekilleri olan bir Meclisin yapacağı her seçim eksiktir, aksaktır ve sakattır. değerlendirmesinde bulundu.

MECLİS BAŞKANLIĞI SEÇİMİ NE ZAMAN?

Meclis Başkanlığı seçiminin 17-21 Kasım tarihleri arasında yapılması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, öne çıkan tarihin 20 Kasım Pazartesi olduğu söylemişti.

TBMM BAŞKANI NASIL SEÇİLECEK?

1. TUR: 367 oy (3’te 2 çoğunluk aranır)2. TUR: 367 oy (3’te 2 çoğunluk aranır)3. TUR: 276 oy (Salt çoğunluk aranır)4. TUR: 3. turda en çok oyu alan 2 aday yarışır.

ZEKERİYA TEMİZEL KİMDİR?

1948 de Tokat Çırdak ta doğdu. Sivas Lisesi (1966) ve AÜ Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Lisans üstü eğitimini Fransa da Strasbourg Louis Pasteur Üniversitesinde yaptı (1982). Avrupa Para Sistemi ve Avrupa Ortak Tarım Politikaları konularında araştırmalarda bulundu. OECD Mali İşler Bölümünde çalıştı (1985). Maliye Bakanlığında Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, İstanbul Defterdarı, Gelirler Genel Müdürü olarak görev aldı (1970-1995). BDDK Başkanı olarak, kurumun kuruluşunu gerçekleştirdi. Basın İlan Kurumunda Yönetim Kurulu Üyeliği, çeşitli basın-yayın kuruluşlarında köşe yazarlığı, Ülke Politikaları Vakfında Başkanlık yaptı. 2005-2015 yıllarında ileri teknoloji ile üretim yapan 2 şirketin yönetim kurulu başkanlıklarını üstlendi. Ombudsman adlı araştırma kitabı ile Çekerek Kıyılarında adlı anı-romanı bulunmaktadır. 20. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 55 ve 56. Hükümetlerde Maliye Bakanlığı yaptı. 2014 te CHP Olağanüstü Kurultayında Parti Meclisi Üyeliğine seçildi. Fransızca ve Almanca bilen Temizel, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: CHPʹnin, Meclis, Başkanı, adayı, belli, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı