Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
01 Haziran 2015 - Pazartesi 15:36
 
Claude Moares Britanya Alevi Federasyonu ve İAKM ve Cemevini ziyaret etti.
Necati Atagül/İngiltere Avrupa milletvekili Claude Moares Britanya Alevi Federasyonu ve İakm ve Cemevini ziyaret etti. Alevileri ve alevi kurumlarının çalışmalarını daha yakından tanımak ve öğrenmek istediğini söyleyen Moares "Aleviler daha görünür olmalı" diye konuştu.
DÜNYA Haberi
Claude Moares Britanya Alevi Federasyonu ve İAKM ve Cemevini ziyaret etti.

BAF Başkanı İsrafil Erbil, Alevilerin Türkiye, Avrupa ve Britanya daki kazanımları ve sorunlarını paylaştı.

Erbil "AİHM de kazanılan zorunlu din dersleri, Cemevleri ve kimliklerdeki din hanesinin kaldırılması na ilişkin davaların lehimize verilmiş kararlarına rağmen uygulamada herhangi bir değişiklik olmadığını bu konuda avrupa milletvekili olarak verilen kararların takipçisi olmanızı ve insan hakları çerçevesinde yardımcı olmanızı diliyoruz. Ayrıca Avrupa da Alevi dergahları örneğin Makedonya da ki Habati Dergahı nın radikal islam gurupların eline geçmesi ve adeta silahlarla işgal edilmesini asla kabul etmiyoruz ve bununla ilgili Avrupa parlamentosunun gereken adımları atmasını talep ediyoruz. Britanya da ilk ve orta okullarında başlatılan Alevilik dersleri çocuklarımızın kimlikleri açısından önemli, bunların sizler tarafından desteklenmesini ve Alevi çocuklarının kendi kimlikleri ile yetiştirileceği okulların açılması imkanlarının da sağlanmasını diliyoruz" diye konuştu.

Erbil ayrıca AKP nin Suriye politikalarınıda eleştirdi ve bu konuda Avrupa parlementosunun insan hakları çerçevesinde tavırlar sergileyerek Suriye deki radikal islam guruplarının desteklenmemesi gerektiğini söyledi.

İAKM başkanı Tugay Hurman "kurumumuzu ziyaretiniz bizi onurlandırdı. Alevileri yakından tanımak istemeniz bizim için önemlidir. Kendi ülkemizde halen yasaklı olmak ve göçmen koşullarında Avrupa ve Britanya da yaşamak inancımızı gelecek kuşaklara aktarmak konusunda ciddi bir engel. Buna rağmen cemevleri açarak ve gönüllülük temelinde çokça çalışarak Akeviliğimize sahip çıkıyoruz. Sizlerden ve avrupalı parlamenter dostlarımızdan Aleviliği tanıtma ve anlatma konusunda ve görünür olmamızla ilgili yardımlarınızı bekliyoruz" diye konuştu.

Toplantıda, milletvekilinin Cemevini ziyaretini gerçekleştirmesinde emeği geçen Enfield Belediye Meclis üyesi Haydar Uluş da hazır bulunurken, Akademisyen Ümit Çetin ve Celia Jenkins de Alevilik dersleri ve önümüzdeki nüfus sayımında Alevilerin görünür olabilmesi için başlatılan projeler hakkında bilgiler verdiler 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Claude, Moares, Britanya, Alevi, Federasyonu, ve, İAKM, ve, Cemevini, ziyaret, etti.,
Yorumlar
Haber Yazılımı