Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Mayıs 2016 - Pazar 11:07
 
Çölyak Dostları Maltepeʹde Buluştu
Maltepe Belediyesi ve Glutensiz Hayat Platformu işbirliğiyle yapılan açık hava şenliğinde, çölyak hastaları bir araya geldi.
SAĞLIK Haberi
Çölyak Dostları Maltepeʹde Buluştu

Maltepe Belediyesi, Glutensiz Hayat Platformu ile çölyak hastalarını açık hava şenliğinde buluşturdu.

Glutensiz Hayat Platformu Başkanı Turgut Göksoyʹun da katıldığı etkinlikte, Türk Halk Müziği Sanatçısı Metin Öztem ezgileriyle, "Avrasyaʹnın Engelsiz Sesleri Ritm Grubu", Sağlıklı Yaşam Derneği Hint Dans Grubu ve Kaan Baybağ dans şovlarıyla yer aldı. Çölyaklı çocuklara yüz boyaması, kına etkinliği ve çiğ köfte partisinin de yapıldığı etkinlikte, belediye tarafından hazırlanan Çölyaklının El Kitabı dağıtıldı.

"ÇÖLYAK HASTALIĞI TÜRKİYEʹDE BİLİNMİYOR"

Etkinlik hakkında bilgi veren glutensiz ürünler stant yetkilisi Vedat Kurtoğlu, "Bu etkinlik, çölyak bilincini oluşturmak amacıyla dönem dönem Maltepe Belediyesi olsun, başka kurumlar tarafından düzenlenen etkinlikler var. Biz, çölyakın farkında değiliz daha. Dünya ortalamasının Batıʹdan Doğuʹya gittiğimiz zaman yüzde bir ile iki arasında nüfusta çölyak hastası olması ön görülüyor. Ama henüz Türkiyeʹde bilinemiyor. Çünkü henüz bu hastalık birçok belirti gösterebiliyor. Dişiniz çürüyor çölyak, saçınız dökülüyor çölyak olabiliyorsunuz. Bu farkındalığı artırmak için bir platform dahilinde dönem dönem bu tarz yerlerde belediyelerimizin yardımıyla farkındalığı tanıtmaya çalışıyoruz" dedi. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Çölyak, Dostları, Maltepeʹde, Buluştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı