Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
25 Ağustos 2018 - Cumartesi 20:04
 
Cumartesi Anneleri'ne İngiltereden Destek
Britanya Demokratik Güç Birliği Kayıp Anneleri Etkinliği Düzenledi
GÜNDEM Haberi
Cumartesi Anneleri'ne İngiltereden Destek

Necati Atagül/Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle  Cumartesi Anneleri’nin, 700’üncü hafta etkinliğine polis biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etmesi Avrupa’nın bir çok kentinde protesto edildi. Protesto eylemleri eş zamanlı gerçekleştirildi.

 

Avrupa’nın bir çok kentinde Cumartesi Anneleri’nin 700. haftası nedeniyle eş zamanlı eylemler düzenlendi.

İngiltere’nin başkenti Londra’daTrafalgar meydanında  Britanya Demokratik Güç Birliği tarafından  yapılan eyleme ise kayıp yakınları ve sivil toplum örgütleri temsilcileri katıldı.

Eylemde basın açıklamasını Britanya Demokratik Güç Birliği içinde yer alan Britanya Alevi Federasyonu(BAF) Başkanı Başkanı İsrafil Erbil ingilizce olarak okudu.

Kayıp yakınlarının fotoğraflarının yanına karanfiller bırakıldı.

 

Almanya’nın Köln kentinde Heumarkt Meydanı’nda yapılan eyleme kayıp yakınlarının yanında bir çok kurum temsilcisi katıldı. Eylem Cumartesi Anneleri’nin 700. hafta oturumu için hazırlanan ortak metnin okunması ile başladı. Duygu Bozkurt tarafından okunan metinde Cumartesi Anneleri eyleminin tarihçesi aktarıldı.

Ardından Hasan Ocak’ın kardeşi Aysel Ocak bir konulma yaptı. Ocak İstanbul’da başta aile bireylerine olmak üzere, yapılan gözaltı ve saldırıları kınayarak, “Üç tane talebimiz vardı.Kimse gözaltına alınmasın, kayıplar bulunsun ve failler yargılansın. Fakat bugün bu taleplere yönelik devletin tavrını gördük” dedi.

 

AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat ise demokratik haklarını kullanarak, kimseyi rahatsız etmeden eylem gerçekleştiren, çocuklarının akibetini soran insanlara 700. haftadan sonra saldırıldığını söyledi. “Bu onurlu bir mücadeledir” diyen Mat, “16 yıldır ülkemizi yöneten bu iktidar polis devletine dönüştü. Ezilen tüm halklar haklarını talep ettiklerinde tahammül edemeyen, tekçi, şeriatçı bir düzeni ülkenin her yerinde inşa etti. Bunu bilerek mücadeleyi her yerde yükseltmek zorundayız” diye konuştu.

HDK Avrupa Eşbaşkanı Esra Asiye Güden de yaptığı konuşmada saldırıları kınayarak, “80 yaşındaki anamızı aldılar. 23 yıl önce Emine anamız gözaltına alınmıştı. Oğlu Hasan Ocak’ı gözaltına alanlara karşı korkusuzca mücadele verdi” ifadelerini kullandı.

Haziran Hareketi’nden Zahide Genç ise mücadelenin sokaklara taşırılması gerektiğini söyledi.

Çiler Fırtına ise bütün kayıpların kardeşleri, kayıpların yakınlarının ise kendi yakınları olduğunu belirtti.

Konuşmalarının ardından eylem sloganlarla sona erdi.

Almanya’nın bir Berlin, Stuttgart, Mannheim gibi şehirleri başta olmak üzere bir çok kentinde de eylemler gerçekleştirildi.

 

AVRUPA’NIN DİĞER KENTLERİNDE DE EYLEMLER DÜZENLENDİ

 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Stephansplatzta’ta toplanan çok sayıda kişi  “Çocuklarımız nerede?” ve “Kaybetmek insanlığa karşı suçtur” yazılı pankartlar açtı.

İnsan Hakları Derneği İstanbul şubesinin gönderdiği bir mesajın okunduğu eylemde, çevreden geçenlere İngilizce ve Almanca bildiriler dağıtıldı.

 

İsviçre’de ise bir kaç kentte eylemler gerçekleştirildi. Basel’de Tren Garı önünde, Zürih’te Staufacher’da, Cenevre’de ise Birleşmiş Milletler önünde gerçekleştirilen eylemde saldırı ve gözaltılar protesto edildi.

 

Fransa’nın başkenti Paris’te de bir çok kişi Les Halles Mahsumlar Çeşmesi önünde toplandı.

Avustralya’nın Melbourne kentinde de bir eylem düzenlendi. Barış ve Demokrasi Bloku üyeleri eyalet kütüphanesi önünde toplandı.

Kayıp öykülerinin okunduğu eylemde İngilizce ve Türkçe şiirler okundu, konuşmalar yapıldı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Cumartesi, Anneleri'ne, İngiltereden, Destek,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Cumartesi Anneleri'ne İngiltereden Destek
Cumartesi Anneleri'ne İngiltereden Destek
Yorumlar
Haber Yazılımı