301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Eylül 2017 - Salı 10:19
 
Cumhuriyet Gazetesi davasında tahliye yok
Gazeteciler Can Dündar, Ahmet Şık, Kadri Gürsel ve Musa Kart’ın da sanıkları arasında bulunduğu Cumhuriyet Gazetesi’nin yönetici ve yazarlarına yönelik açılan 20 sanıklı davanın 2. duruşması sona erdi..
GÜNDEM Haberi
Cumhuriyet Gazetesi davasında tahliye yok

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, akşam 19.00’dan 21.30’a kadar Avukatların tahliye taleplerini aldı.

Yaklaşık 2 saatlik aranın ardından saat 23.30’da ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Ahmet Şık, Ahmet Kemal Aydoğdu ve Yusuf Emre İper’in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Öte yandan, üye hakimlerden biri sanıklardan Kadri Gürsel’in tahliye edilmesi yönünde görüş bildirdiği de salonda mahkeme heyeti tarafından açıklandı.. .

Duruşmada ilk olarak muhasebe servisi çalışanı Emre İper savunma yaptı. İperʹin avukatlarının savunmasının ardından davanın tanıkları dinlendi. Verilen aranın ardından Akın Atalay, Murat Sabuncu, Kadri Gürsel ve Ahmet Şık söz alarak haklarındaki iddialara bir kez daha yanıt verdi.

Avukatların konuşmalarının ardından savcı mütalaa verdi ve tutukluluklarının devamını istedi.Savcı buna gerekçe olarak delillerin karartılması ve kaçma ihtimalini gösterdi..

Kadri Gürsel için muhalefet şerhi. Mahkeme, avukatların beyanlarından sonra 45 dakika ara verdi. Ancak bu ara yaklaşık iki saati buldu. Uzun aranın ardından salona gelen heyet, tutuklu tüm yazar ve gazete yöneticilerinin tutukluluk halinin devamına karar verildiğini açıkladı.

Yayın danışmanı ve yazarı Kadri Gürsel yönünden bu kararın heyetten bir hâkimin muhalefet şerhi ile oyçokluğuyla verildiğini belirten heyet, diğer yazar ve yöneticiler yönünden oybirliği ile karar verildiğini kaydetti..

İperʹe görüş kısıtlılığı kalktı. Cumhuriyet Vakfı seçimine ilişkin davada aleyhe karar veren İstanbul 1. Asliye Hukuk Mahkemesiʹnin kararını istediklerini ifade eden heyet, dinlenmeyen tanıkların beyanlarının alınmasının ardından tahliye taleplerinin yeniden değerlendirileceğini belirtti. Muhasebe çalışanı Emre İperʹin telefonunun incelenmesi ile ilgili bilirkişi tayinine karar veren heyet, aynı zamanda İperʹe uygulanan görüş kısıtını da kaldırdı..

SONRAKİ DURUŞMA 25 EYLÜL.

Heyet, duruşmayı 25 Eylül saat 15.30ʹa ertelerken, duruşmanın Çağlayanʹdaki İstanbul Adliyesiʹnde yapılmasına hükmetti. Mahkemenin kararı salonda bulunanlar tarafından tepkiyle karşılandı..

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Cumhuriyet, Gazetesi, davasında, tahliye, yok,
Yorumlar
Haber Yazılımı