301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Eylül 2014 - Cumartesi 13:38
 
Damper faciası TBMM’de
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, dün Avcılarʹda damperi açık kamyonun üst geçidi yıkması üzerine üstgeçitler ve Metrobüs köprülerinin durumunu TBMMʹye taşıdı
BÖLGE HABERLERİ Haberi
Damper faciası TBMM’de

Araç muayenesinde damper güvenliğine neden bakılmıyor?


CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, dün Avcılarʹda damperi açık kamyonun üst geçidi yıkması üzerine üstgeçitler ve Metrobüs köprülerinin durumunu TBMMʹye taşıdı.

CHPʹli Umut Oran, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvanʹın yanıltması istemiyle TBMMʹye sunduğu soru önergesinde, Avcılarʹda D-100 karayolu üzerinde bulunan ve iki yıl önce damperi açılan bir kamyonun çarptığı bir üst geçitte dün de benzeri bir kaza yaşandığını 1 vatandaşın yaşamını yitirdiğini 4 kişinin de yaralandığını anımsattı.

Damper için teknik kural ne zaman gelecek?

Oranʹın Bakan Elvanʹa yönelttiği sorular şöyle:
- "Araçlarda damper açılır veya tam kapanmazsa kamyonların hızının 10 kilometreyi geçmesini sınırlayacak tertibat takılması" amacıyla yönetmelik değişikliğinin TSE tarafından 2010ʹda önerildiği halde yaşama geçirilememiş olmasının gerekçesi nedir? Araçların fenni muayenesinde bu eksiklik neden damperli kamyonlar için ʹağır kusurʹ sayılmıyor?

Güvenlik düzeneği fenni muayenede kontrol edilmiyor

- Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cenk Cihangirʹin işaret ettiği "Damper Açılma Güvenlik Düzeneği" için neden ek önlemler almıyorsunuz? Ticari araç teknik güvenlik denetimini artıracak mısınız?

İMO: Köprünün yıkılmaması lazım

- İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçeʹnin "Normalde tankerin silosunun çarpması nedeniyle böyle bir köprünün yıkılmaması lazım" açıklaması karşısında üst geçidin bu şekilde zayıf inşa edilmesinin sorumluları kimdir? Benzeri kazaların yaşanması için hangi önlemleri alacaksınız, bu yönde yapacağınız ek denetlemeler olacak mı?

Metrobüs köprülerine özel önlem alınmayacak mı?

- Benzeri biçimde İstanbulʹda çok sayıda Metrobüs üst geçitleri var ve bunların alt-üstlerinden çok yoğun bir araç-yaya trafiği yaşanmaktadır. Metrobüs üst geçitlerinin yapımı ve denetimi için aldığınız özel denetim önlemleri var mıdır?

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Damper, faciası, TBMM’de,
Yorumlar
Haber Yazılımı