Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
20 Kasım 2018 - Salı 19:41
 
Demirtaş'tan AHİM Kararı Sonrası İlk Açıklama
AİHM'nin 'Serbest bırakılmalıdır' kararı verdiği, 4 Kasım 2016'dan beri tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi'nden yazılı açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
Demirtaş'tan AHİM Kararı Sonrası İlk Açıklama

"Mahkemelerin çok ağır ihlaller yaptığı, AİHM kararıyla kesinleşmiştir" diyen Demirtaş, Hukuk ve adalet mücadelemiz her koşulda devam edecektir" dedi.

Demirtaş'in açıklaması şöyle:

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği bu kararla birlikte, siyasi rehine pozisyonum hukuken tescil edilmiş oldu. İlk günden beri söylediğimiz gibi, HDP'ye yapılan operasyon, tutuklanmamız ve yargılanmamız hukuki değil, siyasi gerekçelerle yapılıyordu.

"Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür. AYM dahil, bizim hakkımızda bu süre zarfında yasa dışı karar veren bütün mahkemelerin çok ağır ihlaller yaptığı, AİHM kararıyla kesinleşmiştir.

"Siyasetin yargı üzerinde kurduğu yeni vesayet, hem demokrasi hem toplumun geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Maalesef ki, yürütmenin başı sıfatıyla açıklama yapan Cumhurbaşkanı halen ve bu mahkeme kararına rağmen, hukuku, kanunu ve Anayasa'yı tanımayacağını ifade edebilmektedir. Bu benim şahsımla ilgili bir mesele değil, AİHM kararında temsil edildiği gibi bütün Türkiye toplumu ve demokrasi açısından çok vahim bir durumdur.

"Hukuk ve adalet mücadelemiz her koşulda devam edecektir. Haklı bir mahkeme kararı olmadan iki yıldır burada tutuluyor olmama rağmen demokrasiye, barışa ve adalete olan inancımı asla kaybetmedim. Bu konuda en büyük umut kaynağım da halktır, halkın mücadelesidir.

"Son derece önemli ve ciddi sonuçlar içeren bu mahkeme kararını, zorlu bir hukukim ücadele neticesinde ortaya çıkaran bütün avukat arkada şlarıma, partim HDP'ye ve dayanışma içerisinde olan bütün halkımıza en içten teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum."

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Demirtaş'tan, AHİM, Kararı, Sonrası, İlk, Açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı