Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
02 Şubat 2018 - Cuma 10:02
 
Dumankaya İnşaatʹın FETÖ fezlekesinde Çarpıcı İfadeler
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığıʹnca, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasıʹna (FETÖ/PDY) ˮhimmetˮ adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Bank Asya çalışanları ile TMSF yetkililerinin kayyum olarak atandığı Dumankaya İnşaat firmasının eski sahibi ve ortaklarının da bulunduğu 125 şüpheliye yönelik fezleke hazırlandı.
ASAYİŞ Haberi
Dumankaya İnşaatʹın FETÖ fezlekesinde Çarpıcı İfadeler

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Hüseyin Önelge tarafından Bank Asyaʹda açılan hesaplardan FETÖ/PDYʹye ˮhimmetˮ adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma sonucunda, aralarında Bank Asya çalışanları, bankada hesap açanlar, FETÖ/PDYʹnin sözde imamları ile Dumankaya İnşaatʹın eski sahibi ve ortaklarının da bulunduğu 125 şüpheliye yönelik 496 sayfalık fezleke tamamlandı.

Fezlekede, TMSF yetkililerinin kayyum olarak atandığı Dumankaya İnşaat firmasının eski sahibi ve ortakları olan Halit Dumankaya, Barış Değer Dumankaya, Ayla Dumankaya Pirinççi, Uğur Dumankaya ve Semih Serhat Dumankaya ile FETÖ/PDYʹnin sözde bölge sorumlusu Murat Koca, Ali Rıza Özbek, Ahmet Akıncıoğlu gibi isimlerin de bulunduğu 36 şüpheli hakkında ˮanayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmeˮ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

Bu şüphelilerin ayrıca ˮsilahlı terör örgütüne üye olmaˮ, ˮörgüt kurma ve yönetmeˮ, terör örgütü propagandası yapmaˮ, ˮözel belgede sahtecilik, ˮTerörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunʹa muhalefetˮ ve ˮsuçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamaˮ gibi suçları da işlediği savunulan fezlekede, her biri hakkında ayrı ayrı 24 yıldan 45 yıla kadar hapis cezası istendi.

Fezlekede, 89 şüphelinin ise ˮsilahlı terör örgütüne üye olmaˮ, ˮözel belgede sahtecilikˮ, ˮsuçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamaˮ, ˮTerörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanunʹa muhalefetˮ, ˮterör örgütü propagandası yapmaˮ gibi değişik suçlardan 13 yıldan 45ʹer yıla kadar değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep edildi.

Hazırlanan fezleke, dava açılması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığıʹna gönderildi.

Fezlekede, soruşturma sonucunda FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün son derece etkin bir organizasyon eşliğinde Asya Katılım Bankası AŞ nezdinde bulunan ilgili banka şubelerini nasıl muhatap yaptıkları, banka şubelerinde ast üst ilişkisi içerisinde çalışan personelin örgütün amaçlarına ulaşabilmesi için ilgili hesapları ve yetki belgelerini nasıl suistimal ettikleri, belgeler üzerinde nasıl sahtecilik yapılmasına göz yumdukları ya da nasıl belgeler üzerinde sahtecilik yaptıkları, sözde ˮbölge imamlarınınˮ üçüncü şahıslardan ˮburs, kurban, zekat ve himmetˮ adı altında finans sağlamaya yönelik örgüt üyelerine kazandırdıkları meziyetler, örgütün amaçlarına yönelik açılan banka hesapları gibi hususların deşifre edildiği anlatıldı.

Dumankaya şirketleri soruşturmaya nasıl dahil oldu

Fezlekede, soruşturmanın Hakan Zengin adlı kişinin Cumhuriyet Başsavcılığıʹna başvurması üzerine başladığı belirtilerek, emniyetin TMSFʹnin yönetimini devraldığı Bank Asya ile ilgili yazdığı müzekkere üzerine, Bank Asya Teftiş Kuruluʹnun yaptığı incelemelerde Hakan Zengin dışında yaklaşık 20 hesabın FETÖʹnün himmet, kurban ve burs paraları için kullanıldığının tespit edilmesi, bu hesaplar arasında Dumankaya ailesinden Barış Değer Dumankayaʹnın hesabının da kullanıldığının belirlenmesi ve özellikle örgüt adına kullanılan hesaplardaki çeklerin çoğunluğunun Dumankaya Şirketler Grubuʹna ait olması üzerine soruşturmanın genişletildiği kaydedildi. Fezlekede, bunun üzerine Dumankaya Holdingʹin de soruşturmaya dahil edildiği belirtildi.

Tayfun Tekliʹnin Adalet Bakanlığıʹna gönderdiği, ˮDumankaya ailesinin ve özellikle Halit Dumankayaʹnın paralel yapı denilen örgüte himmet ve kurban parası toplayan sinsi bir holding olduğunaˮ dair ihbar dilekçesi bulunduğu aktarılan fezlekede, yine BİMER ve CİMER aracılığıyla Dumankaya Holdingʹin FETÖʹnün önemli finansörlerinden olduğuna dair ihbarlarda bulunduğu anlatıldı.

Fezlekede, yapılan bir ihbarda ˮYönetim merkezi Pendik E5 dörtyoldaki Dumankaya binasındadır. Bölgede iş adamlarından toplanan para buradaki tahsilatçılar tarafından toplanır. Bu paralar ʹDevletin her türlü birimine yakınız, vermezseniz görürsünüzʹ edasıyla toplanırdı.ˮ şeklinde beyanların bulunduğu, başka bir ihbarda ise ˮDumankaya ailesi genel müdür Abdullah Yazıcı vasıtasıyla taşeron firmalardan zorla yüklü miktarlarda himmet ve kurban parası toplamaktadır. Ben de zamanında orada çalıştığım için iyi bilmekteyim.ˮ şeklinde ifadelerin bulunduğu kaydedildi.

Gizli tanık ˮEnesˮin beyanına da yer verilen fezlekede, ˮBen Dumankayaları 30 yıldan bu yana tanırım, bu kişiler ilk kuruldukları andan itibaren çok iyi durumda değildi. Hatta 2001 krizinde iflas ettiler, inşaatlar yarım kaldı, bankalar mallarına el koydu, bu aile yaşadıkları maddi sorunlar nedeniyle güçlü olarak gördüğü FETÖʹye sığındı. Bu örgütte Dumankayaları destekledi. Süleyman Şah Üniversitesi Hayriye Dumankaya yerleşkesini FETÖʹye müzahir bu üniversiteye hediye etti. Bunun karşılığında üniversitenin tüm inşaat işleri Dumankaya ailesine verildi. Aralarında her ne kadar protokol yapılmış ise de örgüt sağ cebine alarak sol cebine koymuştur. Örgütün işleyişi zaten bu yöndedir. Kendinden olan firmaları destekler, büyütür, sonra da onlardan maddi anlamda faydalanır.ˮ ifadelerini kullandığı anlatıldı. Fezlekede, gizli tanık ˮYasinˮ in beyanında ise ˮBen Nisan 2016 yılının ilk haftasından ticari maksatla Dumankaya firmasının bilgi işlem müdürlüğündeki görevliler tarafından muhasebe departmanındaki tüm bilgisayarların harddisklerini değiştirdiklerini ve çıkan harddiskleri imha edeceklerini bizzat kulaklarımla duydum, çalışanlar arasında ʹSıkıntı var demek ki, operasyon yapılacak, acilen harddiskleri değiştirdiler, inşallah bir şey çıkmaz.ʹ şeklinde konuşmalara tanık oldum.ˮ şeklinde beyanda bulunduğu kaydedildi. ˮAl gülüm, ver gülümˮ kuralı Dumankaya ailesinin operasyon kapsamında gözaltına alındıklarında müştereken savunmalarında, FETÖ ile uzaktan yakından irtibatlarının olmadığını, kesinlikle bu örgüte finans sağlamadıklarını beyan ederek, ısrarla sorulan sorulara bu şekilde cevaplar vererek suçlamaları kabul etmedikleri kaydedilen fezlekede, 5 Temmuz 2016ʹda meydana gelen hain darbe girişimden sonra Dumankaya ailesi adına Halit Dumankayaʹnın ˮBiz de aldatıldık...ˮ diye bir basın bildirisi yayınladığı aktarıldı.

Fezlekede, şu bilgilere yer verildi:

ˮİfadelerinde hiçbir şekilde FETÖ irtibatlarının olmadığını, finans sağlamadıklarını söylemelerine rağmen bu bildiride ʹ17-25 Aralık tarihine kadar FETÖʹye yoğun bir şekilde yardım yapma gafletinde bulundum.ʹ diyerek esasında savunmalarında yalan söylediklerini bir nevi kendileri ortaya koymuştur. Dumankaya ailesinin ve şirketlerinin FETÖ ile yolları kesiştikten sonra ʹAl gülüm ver gülümʹ kuralı gereğince FETÖ Dumankaya şirketlerine kamu gücünü kullanarak lojistik destek verdiği, buna karşın Dumankaya şirketlerinin de FETÖʹye insan gücü ve finans kaynağı sağladığı, FETÖʹnün kuruluşlarından olan Süleyman Şah Üniversitesiʹnin yapım aşamasından itibaren tüm evrelerinde Dumankaya ailesinin yer aldığı, bu okulun yönetimini ve finansını sağlayan Sistem Eğitim Kültür Vakfıʹnda etkin şekilde rol aldıkları, hem üniversitenin hem de vakfın 15 Temmuzʹdan sonra kanun hükmünde kararname ile kapatıldığı belirlenmiştir.ˮ ˮFETÖʹyü lojistik ve finansal olarak desteklemişˮ Fezlekede, Dumankaya ailesinin ve şirketlerinin ˮ2001 kriziˮ denilen krizden ciddi manada etkilendiği, ekonomik olarak iflas noktasına geldiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: ˮBunu öğrenen FETÖʹnün zaten irtibat halinde oldukları aileye ve şirkete lojistik ve finansal destek verdikleri, kamu gücünü de kullanmak suretiyle bu şirketi düzlüğe çıkardığı, ticari olarak izah edilemeyecek şekilde 2002 yılından sonra büyüdükleri, FETÖʹnün hiçbir kimseye ve kuruma karşılıksız iyilik yapmayacağı hususu ile birlikte değerlendirildiğinde zor durumdan kurtulan şirketin ondan sonra sürekli FETÖʹyü lojistik ve finansal olarak desteklediği bir gerçektir. Yaklaşık 15 yıl birlikte hareket eden bu şirket grubu, FETÖʹye milyonlarca lira aktarmıştır. FETÖ uğruna taşeronlarına baskı ve şantaj uygulamıştır.ˮ

 

 

 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Dumankaya, İnşaatʹın, FETÖ, fezlekesinde, Çarpıcı, İfadeler,
Yorumlar
Haber Yazılımı