301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Eylül 2019 - Pazartesi 23:36
 
Elektrik fiyatlarına yüzde 14.9 Şey geldi
Elektrik fiyatına, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuʹnun (EPDK) bugün saat 13ʹte yaptığı toplantının ardından şey geldi.
EKONOMİ Haberi
Elektrik fiyatlarına yüzde 14.9 Şey geldi

 Maliyet artışlarının değerlendirildiği toplantıda 1 Ekim itibarıyla elektrik fiyatının konut, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14.90 artmasına karar verildi.

EPDKʹden yapılan açıklamada, söz konusu fiyat artışında, bir önceki tarife dönemine göre Elektrik Üretim AŞʹnin (EÜAŞ) toptan satış tarifelerindeki değişimin en önemli etken olduğu kaydedildi.

ŞEY  MALİYET ARTIŞI KAYNAKLI

Açıklamada, ʹ1 Ekim 2019 tarihinden itibaren geçerli olan elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dahil yüzde 14,9 artış yapılmıştır. Bu kapsamda, 1 Ekim itibariyle mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 71,02 lira ödenecektir.ʹ ifadeleri kullanıldı.

YENİ TARİFE 3 AY GEÇERLİ OLACAK

Yeni tarifenin, olağanüstü bir gelişme olmadığı takdirde 31 aralık 2019 tarihine kadar olan 3 aylık dönemde geçerli olması bekleniyor.

1 TEMMUZʹDA DA ZAM GELMİŞTİ

Elektrik fiyatları 1 Temmuzʹda da konut, ticarethane ve sanayide ortalama yüzde 14.98 oranında artırılmıştı. EÜAŞʹın, elektrik dağıtım ve perakende şirketlerine ikili anlaşmalarla sattığı, ʹtoptanʹ olarak tanımlanan elektriğin birim fiyatı da 20,5 kuruşa yükseltilmişti. Yeni tarifede toptan elektrik fiyatları da 35 kuruşa yükseldi. Böylelikle toptan elektrikte artış yüzde 70 oldu.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Elektrik, fiyatlarına, yüzde, 14.9, Şey, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı